Alb Yatırım – Bist Günlük Bülten / 25.08.2023

Alb Yatırım – Bist Günlük Bülten / 25.08.2023

TCMB’den Kritik Karar!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün gerçekleştirmiş olduğu Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında 750bps’lik bir faiz artış kararı olarak politika faizini yüzde 25 seviyesine yükseltti. Alınan karar şu ana kadar tek seferde yapılan en büyük faiz artışı olurken bir hafta vadeli repo faizi %25 ile son dört yılın en yüksek seviyesine yükseldi. PPK karar metni özetinde ise dezenflasyonun kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması amacıyla parasal sıkılaştırma sürecinin devamı edileceğini bildirdi. Ayrıca, sıkılaşma sürecini destekleyen seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararlarının süreceğini açıkladı. Toplantı sorasında ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in sosyal medya üzerinden yaptığı “Kararlıyız! Fiyat istikrarı en büyük önceliğimiz…” açıklama sıkılaşma adımlarının emin bir şekilde devam edeceğini gösterdi.

Borsa İstanbul’da, yabancı yatırımcılar 18 Ağustos ile biten haftada hisse senedi portföylerine (fiyat ve kur değişimi hariç) 101 milyon dolarlık para çıkışı gerçekleştirdi. Ayrıca, yurt dışında yerleşik yatırımcıların toplam hisse senedi tutarı (kur ve fiyat değişimi dahil) 11 Ağustos ile biten hafta ile kıyaslandığında %0,74 artarak 30,29 milyar dolar seviyesine yükseldi. Borsa İstanbul’da yabancı oranı ilgili haftayı %30,79 seviyesinde tamamladı.

Borsa İstanbul’da ise pozitif bir açılış sonrasında gelen TCMB kararları sonrası endeks rekor seviyelere yükselse de ardından sanayi şirketlerine gelen tepki satışları endekste kâr realizasyonların gerçekleşmesine neden oldu. Özellikle kur tarafında yaşanan geri çekilme endeksinde dolar bazlı direnç olarak takip ettiğimiz 300 dolar seviyesini aşarak 311’e yükselmesine neden oldu. Endekste ilk 5 kurum bazında bankacılık endeksine para girişi gerçekleşirken diğer ihracat ağırlıklı sektör ve şirketlerde ağırlıklı olarak para çıkışı gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da volatil bir açılış bekliyoruz.

BİST Teknik Görünüm
Bist100 endeksi, bir önceki işlem gününde yüzde 0,82 yükseliş göstererek günü 7664 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üzerinde 224,8 milyar TL gerçekleşti. Bu süreçte endekste aşağı yönlü hareket halinde 7410 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 7560 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler : 7560 / 7670 / 7800
Destekler : 7410 / 7300 / 7150

VIOP Teknik Görünüm
VIOP30 endeks kontratı, Perşembe günü akşam seansını hafif alıcılı bir şekilde 8091 puandan tamamladı. Bu süreçte endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 8210 seviyesi kritik destek noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8000 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir.

Dirençler: 8210 / 8280 / 8550
Destekler: 8000 / 7925 / 7700

Şirket Haberleri
SPK: 2023/50 sayılı SPK bültenine göre Ebebek Mağazacılık AŞ.’nin paylarının halka arzına onay verdi.

LKMNH: Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından özel Sağlık hizmet sunucularının fiyatlama esaslarını düzenleyen Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 24 Ağustos 2023 tarihli ve 32289 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan fiyat düzenlemesinin, Lokman Hekim Sağlık Grubu 2023 yılı sağlık hizmetleri cirosuna %7.5 ila %9.0 aralığında ilave katkı sağlamasını bekliyoruz. Yapılan düzenlemeyi, enflasyona bağlı oluşan maliyet artışlarına karşın favök marjı hedefimizi (%21 – %23) koruma noktasında olumlu bulduğumuzu ifade ediyoruz.

EUPWR: Şirketimiz, yenilenebilir enerji alanında Arçelik ile yeni bir iş birliğine imza atmıştır.Arçelik – Europower Enerji iş birliği ile pazara sunulacak, inovatif ve kompakt ‘’Arçelik Sunjunior” mesken ve ticari işletmeler için hibrit güneş enerjisi sistemleri ürünü sayesinde kullanıcılar güneş panelleri ile üretmiş olduğu elektriği üretildiği andan itibaren bağımsız olarak günün herhangi bir saatinde kullanabilecektir. Europower Enerji tesislerinde üretilen ürünler ‘’Arçelik Sunjunior” markası adı altında üretilecek olup, Türkiye ve K.K.T.C.’ deki tek yetkili satıcısı Arçelik olacaktır.

albyatirim