Alnus Yatırım – Günlük Bülten / 20.07.2023

Alnus Yatırım – Günlük Bülten / 20.07.2023

alnus-yatirim-gunluk-bulten-20-07-2023

Yükseliş Trendinin Destekleyici Yakıtı Türkiye – BAE Anlaşması Oldu.

BİST 100 endeksi, günü yüzde 3.24 artışla, 6,571.28 puandan kapattı. Gün içerisinde en düşük 6,299.57, en yüksek 6,572.33 puanı gören BİST 100 endeksi, dünkü kapanışının 206.28 puan üzerine çıktı. Endeksin dolar bazında değeri ise 243.88$ seviyesinde bulunuyor. En çok değer kazanan endeks %6.31 artışla BIST SİGORTA endeksi olurken, en çok değer kaybeden endeks %0.44 kayıpla BIST MEN. KIYM. Y. O. endeksi oldu. Borsada işlem gören hisse senetleri içerisinde endekse dahil olan toplam 100 hissenin, 96 tanesi değer kazanırken, 4 tanesi ise değer kaybetti. BİST 100 endeksine dahil hisselerin işlem hacimleri toplamı 119 Milyar TL (4.41 Milyar $) oldu.

Türkiye ve BAE, 50.7 milyar dolar değerinde anlaşma ve mutabakat zaptları imzaladı. Haberin yayınlanması ile önceki işlem gününde düşüş yaşayan endekste yukarı yönlü önemli bir yükseliş gerçekleşti. Endekste bilanço dönemi öncesinde hızlı yükselişin ardından gelen hızlı ve hacimli satışlar piyasayı bir miktar tedirgin etse de alınan son kapanış ve gelişmeler yukarı yönlü hareketin devam edeceği ihtimalini destekler nitelikte. Kar realizasyonu olarak değerlendirmenin anlamlı olup olmayacağı yeni işlem gününde alınacak kapanış ile belli olacağı şeklinde yorumladığımız satışlar önemli ölçüde karşılandı. Ana senaryomuz olan öngörülebilirliğin arttığı çerçevede endekste yukarı yönlü hareketlerin devam edeceği düşüncemiz hala geçerliliğini koruyor. Yaklaşan bilanço dönemi ile güçlü sonuçlar beklenen şirketlerin genel endekse göre pozitif ayrışacağı, zayıf finansallara sahip şirketlerde realizasyonların daha keskin görülebileceği; hülasa hisse bazlı hareketlerin ön planda olacağını düşünüyoruz.

BIST-100 TEKNİK BAKIŞ
BIST100 endeksinde Salı günü gelen hızlı satışların piyasada endişe yarattığını izledik. Satışların derinleşebileceği ve seyrin aşağı yöne dönebileceği senaryoları tartışıldı. Yukarı yönlü hareketlerin ardından günler sonra gelen satışlar oldukça sert ve hızlı gerçekleştiğini ancak yaşanan satışların kar realizasyonu olabileceğini, yeni işlem gününde satış baskısının devam etmeyeceği ihtimalde yeniden toparlanmalar izlenebileceğini belirtmiştik. Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında 50.7 milyar dolarlık anlaşma imzalaması haberi ile alıcıların yeniden güç kazanması ardından yukarı yönlü önemli bir toparlanma izledik. Teknik anlamda orta vadeli teknik hedefimiz olan 6950 seviyelerine yolculuğun devam etmesi ihtimali hala gündemimizde olmaya devam ediyor ve senaryomuz geçerliliğini koruyor.

alnusyatirim