Galata Menkul – Bist Günlük Bülten / 26.04.2023

Galata Menkul – Bist Günlük Bülten / 26.04.2023

PİYASALARA BAKIŞ
Bist 100 endeksi, pozitif başladığı günde; ilerleyen saatlerde satış baskısının ön plana çıkmasıyla, %2,62 azalışla 4891 puandan günü tamamladı. Toplam işlem hacmi 48.6 milyar lira seviyesinde oldu. Sadece 5 hissede yükseliş görülürken, 95 hisse değer kaybına uğradı. TCELL, THYAO ve SISE hisseleri endekse en yüksek negatif etkiyi yaparken, ISDMR hissesi ise pozitif tarafta yer aldı. BİST’e sektörel olarak baktığımızda; sadece Aracı Kurumlar endeksi %3,33 artış ile en çok yükselenler arasında yer alırken, diğer sektör endeksleri ise negatif taraftaydı. %5,43 azalış ile en çok düşenler arasında İletişim endeksi başı çekerken, bu endeksi %4,97 azalış ile Madencilik sektörü takip etti. Piyasa kapanışı sonrasında açıklanan TAVHL finansallarında; yıllık bazda hasılat ve FAVÖK tarafında pozitif görünüm ortaya çıkarken, dönem net kârı ise oldukça negatif gerçekleşti. Ayrıca şirketin; çeyreklik ciro, FAVÖK ve net kâr rakamları da olumsuz geldi.

ABD’de, dün takip edilen Mart ayı İnşaat izinleri nihai verisi; geçtiğimiz hafta açıklanan öncü datadaki %8,8’lik daralmadan %7,7 daralmaya revize edildi. Yeni Konut Satışları; Mart’ta %9,6 oranında artışla 683 Bin düzeyinde gelirken, Nisan ayı CB Tüketici Güven Endeksi ise; Mart ayındaki 104,0 seviyesinden 101,3’e geriledi ve Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine inmiş oldu. Dün ayrıca, önemli teknoloji şirketlerinin finansalları da takip edildi. Microsoft’un geliri, özel dönemde olan şirketin üçüncü çeyreğine denk gelen Ocak-Mart döneminde; geçen yılın aynı dönemine kıyasla %7 artarak 52,9 milyar dolara çıktı. Şirketin net karı da, aynı dönemde %9 artarak 18,3 milyar dolara çıktı. Alphabet’in, yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelir; geçen senenin aynı dönemine kıyasla %3 artarak 69,8 milyar dolara çıktı. Şirketin net karı ise; ilk çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre %8azalışla 15,1 milyar dolara geriledi. Gün içinde, ABD Hazine Bakanı Yellen yaptığı açıklamada: ABD’nin temerrüde düşmesinin ekonomik felakete yol açacağını belirterek, bunun iş kayıplarını ve kredi ödemelerini artıracağını vurguladı. ABD piyasaları ise, önceki gün finansalları açıklanan ve 100 Milyar Doların üzerinde mevduat kaybeden First Republic Bank’ın hisselerindeki düşüşlerin giderek artmasıyla; Bankacılık krizine dair yeniden artan endişeler ve ABD Hazine Bakanı Yellen’ın konuşmasıyla birlikte hızla geriledi. Dow Jones %1,02, S&P 500 %1,57 ve Nasdaq endeksi %1,89’luk kayıplarla günü tamamladı.

Avrupa tarafında ise; Dax endeksi yatay pozitif kapanırken, FTSE 100 endeksi negatif yönde kapanış gerçekleştirdi.

Asya borsalarına baktığımızda, bu sabah itibariyle; Nikkei 225 ve Şangay endeksleri negatif ilerlemektedir.

Bugünkü ekonomik takvimde, ABD’de; Mart ayı Dayanıklı Mal Siparişleri, Mal Ticaret Dengesi ve Haftalık Ham Petrol Stokları takip edilecek. Ayrıca, Meta ve Boeing gibi önemli finansallar açıklanacak. Almanya’da ise; GFK Tüketici Güven Endeksi öne çıkmakta. Yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, TTRAK ve AKBNK finansallarını takipte olacağız.

Küresel vadeli endekslerde, sabah saatlerinde; ABD piyasaları karışık seyir izlerken, Avrupa piyasaları ise hafif satıcılı ilerlemektedir. Borsa İstanbul’un bugünkü işlem gününe yatay bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST 100 ENDEKSİ
Dünkü işlem gününde, %2,62’lik sert düşüş yaşanan endekste; aynı zamanda, 4965 destek bölgesi ve üçgen formasyonunun kırılmasını da negatif karşılıyoruz. Bu kapsamda, yeni günde de satıcılı işlemlerin ön plana çıkması halinde; 4825 ve 4785 destek seviyelerini takipte olacağız. Olası pozitif açılışta ise; 4965 ve 5000 direnç seviyeleri yeniden izlemeye alınabilir.
Dirençler: 4965/ 5000
Destekler: 4825/ 4785

galatamenkuldegerler