Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 02.05.2024

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 02.05.2024

Piyasa Gündemi
Küresel piyasalar, Fed’in faiz kararını geride bıraktı. Fed, piyasaların beklentisi doğrultusunda faizlere dokunmadı. Ekonomik verilere bağlı kalarak hareket edeceklerini yinelediler. Fed faiz kararı sonrasında 2024 yılı için faiz indirim beklentilerinin 1’e düştüğü takip edildi. Haziran ayı Fed toplantısında, bu yılın ekonomik projeksiyonları yayınlanacak. Haziran toplantısına kadar ekonomik veriler ve Fed üyelerinin konuşmaları, faiz konusundaki beklentileri belirlemeye devam edecektir. Bugün için ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, dış ticaret dengesi ve fabrika siparişleri açıklanacak. Veri bazlı hareketin sınırlı kalması beklenebilir. Fed toplantısı sona erdiği için üyelerinde konuşmaları başlar. Fed üyelerinin, faiz konusuna yönelik söylemleri yakından izlenecektir. ABD’de bilanço sezonu sürüyor. Açıklanan şirket karları, hisse bazlı ayrışmalara yol açıyor. Bugün içinde bilançolar takip edilebilir.

Yurt içinde; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapmış olduğu konuşmasında, Türkiye’de stratejik sektörler ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarına kaynak aktarılması için üst fon kurulması çalışmalarında nihai aşamaya geldiklerini ve gelecekte artması öngörülen fon büyüklüğünün ilk aşamada 50 milyon dolar olacağını belirtti. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 30 Nisan’da sona eren mevduattan elde edilen faize uygulanan stopajda değişikliğe gidildiği bildirildi. 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 5’ten yüzde 7,5’e yükseltildiği ve bir yıla kadar olan vadeli hesaplarda ise yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarıldığı belirtildi. Bugün Türkiye’de nisan ayı imalat PMI açıklanacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 10:00 TR İmalat PMI Önem:Orta
• 15:30 ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları Önem:Yüksek

BIST-100 Strateji
Son günlerde etkili olan pozitif havanın ve zirve yenilemelerinin ardından gün içerisinde dalgalı bir seyrin öne çıktığı BIST-100 Endeksi salı gününü %0,37 oranında değer kaybıyla 10.046 puandan tamamladı. Yurt içi piyasalar 1 Mayıs Çarşamba günü tatil nedeniyle işlem görmedi. Psikolojik öneme sahip 10.000 puan üzerinde tutunma korunduğu sürece yükseliş eğiliminin etkisini sürdürebileceği endekste kısa vadede 10.100 ve yeni zirve seviyesi olan 10.133 direnç olarak izlenecek olup, devamında 10.200 – 10.300 aralığı yeni hedef bölgesi olacaktır. Olası kâr satışlarında ise 10.000 ilk kritik destek noktasıdır. Bu seviye altındaki fiyatlamalarda 9.956 – 9.900 aralığı ile devamında 9.850 ve 9.800 seviyeleri destek konumunda bulunmaktadır. BIST-100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s