Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 17.04.2024

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 17.04.2024

Piyasa Gündemi
Küresel piyasalarda, Fed Başkanı Powell etkisi hissediliyor. Powell, enflasyon konusunda hedefe ulaşmak için biraz daha zaman ve güvene ihtiyaç olduğunu, bu nedenle faizlerin bir süre daha yüksek kalabileceğini belirtti. Bu açıklamalar karşısında piyasalarda, faiz indirim beklentilerinin ötelendiği görülüyor. Açıklanan veriler ve Fed tarafından gelen açıklamalar, son dönemde bu beklentileri şekillendirirken, piyasalarda da belirsizliğe neden oluyor. Bugün içinde Powell etkisi sürebilir. Gün içerisinde, ABD’de açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmamaktadır. Fed üyelerinin konuşmaları takip edilebilir. Orta doğu’daki gelişmelerde piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Fatih Karahan, IMF-Dünya Bankası toplantıları için ABD’ye gitti. Dün toplantıya katıldılar ve görüşmeler gerçekleştirdiler. TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın açıklamalarına bakıldığında, enflasyon beklentilerini kontrol altına almak için ne gerekiyorsa yapılacağını ve güvenin yeniden tesisi için önemli adımlar atıldığını, Türkiye’nin yıl sonu enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini belirtti. Bugünde, Bakan Mehmet Şimşek’in konuşması takip edilecek.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 12:00 EuroB. TÜFE Önem:Yüksek

BIST-100 Strateji
İran – İsrail arasında artan gerilim ve jeopolitik endişelerin etkisiyle bu hafta satış baskısının artış kaydettiği BIST-100 Endeksi günü %1,36 oranında kayıpla 9.548 puandan tamamladı. Jeopolitik gelişmelerin yakından takip edildiği ve gün içi volatilitenin yüksek seyredebileceği mevcut konjonktürde kısa vadede 9.500 ve 9.450 seviyeleri destek olarak takip edilecektir. Önceki zirve seviyesi olan 9.450 altındaki kapanışlarda satış baskısının artış kaydedebileceği endekste 9.300 – 9.200 bölgesine doğru geri çekilmeler gündeme gelebilir. Tepki alımlarında ise 9.600 – 9.650 aralığı kısa vadeli ilk güçlü direnç bölgesi olup, bu bölge üzerindeki tutunmalarda 9.700 – 9.770 ve yeni zirve seviyesi olan 9.849 direnç konumunda bulunmaktadır. BIST-100 Endeksi’nin güne dalgalı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s