Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 19.04.2024

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 19.04.2024

Piyasa Gündemi
Piyasalar, İsrail-İran arasındaki gelişmeleri yakından izliyorlar. En son gelen bir habere göre, İsrail’den İran’a misilleme saldırısı yapıldığı belirtiliyor. Küresel piyasalarda, risk iştahı baskı altında ve jeopolitik risklerdeki artış devam ederse, bu baskının da sürmesine neden olacaktır. Bugün içinde İsrail-İran ile ilgili haberler yakından izlenecek. Bu haftanın genelinde, ABD’de açıklanan verilerin etkisi fiyatlamalar üzerinde sınırlı kalırken, Fed Başkanı Powell ve üyelerin konuşmaları, piyasaları hareketlendirdi. Fed kanadından gelen açıklamalar, faiz indirimini ötelemeye devam ediyor. En son iki Fed üyesi, faiz indirimi konusunda aceleci olunmaması gerektiğini vurguladı. Bugün içinde Fed üyelerinin konuşmaları takip edilebilir. Fed’in faiz indirimi beklentileri şimdilik eylül ayına ertelenmiş durumda. Bundan sonraki süreç içinde ABD verileri ve Fed üyeleri, bu beklentileri şekillendirecektir. Bugün için ABD’de veri takvimi sakin.

IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantılarında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurt içinde en büyük zorluğun yüksek enflasyon olduğunu, fiyat istikrarını sağlamanın ve enflasyonu tek haneye indirmenin en büyük öncelikleri olduğunu belirtti. Para politikasında sadeleşme ve normalleşme sürecinin devam ettiğini söyledi. Yurt içinde bugün TCMB tarafından piyasa katılımcıları anketi yayınlanacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 10:00 TR TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi Önem:Orta

BIST-100 Strateji
Son günlerde dalgalı bir seyrin öne çıktığı BIST-100 Endeksi dün günü %0,06 oranında oldukça sınırlı bir kayıpla 9.525 puandan tamamladı. İsrail’in İran’a yönelik saldırı düzenlediğine dair çıkan haber akışı sonrasında endekste yaşanabilecek satışlarda son dönemde güçlü bir destek olarak izlediğimiz 9.450 seviyesini yakından izleyeceğiz. Önceki zirve seviyesi olan 9.450 altındaki saatlik kapanışlarda satıcılı seyrin etkisini sürdürebileceği endekste 9.350 – 9.260 ve 9.200 seviyelerine doğru geri çekilmeler yaşanabilir. İlk fiyatlamaların ardından olası tepki alımlarında 9.450 üzerinde tutunmanın sağlanması önem taşımaktadır. Bu seviye üzerinde 9.500 – 9.550 aralığı ile devamında 9.600 ve 9.650 seviyeleri direnç konumunda bulunmaktadır. BIST-100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s