Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 20.05.2024

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 20.05.2024

Piyasa Gündemi
Küresel piyasalarda, bu hafta Avrupa – İngiltere ve Amerika Merkez Bankaları yetkililerinin konuşma takvimi yoğun gözüküyor. Üyelerin vereceği açıklamalar, gelecek toplantılarına yönelik beklentileri etkileyebilir. Haftanın en önemli başlıkları arasında bu konuşmalar takip edilecek. Haftanın ilk işlem günü içinse veri takvimi sakin görülmektedir. İran’da dün meydana gelen helikopter kazası sonrasında İran Cumhurbaşkanı Reisi ve İran Dışişleri Bakanının hayatlarını kaybettikleri belirtildi. Bugün İran’daki gelişmeler takip edilebilir.

Yurt içinde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarıma yönelik yeni destekleri açıkladı. Cumhurbaşkanı, bu destekler arasında genç çiftçi ve kadın çiftçiler için kredi limitlerinin 1,5 milyon liradan 2,5 milyon liraya çıkarıldığını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise uygulamaya konulan tasarruf tedbirlerine bakıldığında, orada da çok net bir şekilde tarımı öncelendirdiklerini, bu sayede enflasyonu arz yönlü tedbirlerle de aşağı çekmek istediklerini belirtti. Siyasi belirsizlik azalınca TCMB’nin rezervlerinin 40 milyar doların üzerinde iyileşme gösterdiğini de ekledi. Bakan, enflasyonun mayıs ayında zirve yaptıktan sonra çok hızlı bir şekilde ineceğini öngördüklerini söyledi. Yurt içinde bugün Kabine toplantısının yapılması bekleniyor. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması izlenebilir.

BIST-100 Strateji
Son dönemdeki dalgalı ve kararsız seyrin ardından geçen haftanın ikinci yarısında alımların yeniden güç kazandığı BIST-100 Endeksi cuma gününü %3,14 oranında güçlü değer kazanımıyla 10.644 puandan tamamladı. Kritik bir direnç olarak izlediğimiz 10.500 puanın aşılmasıyla alımların güç kazandığı ve zirvelerin yenilendiği endekste bu seviye üzerinde kalındığı sürece yükselişlerin devam edebileceğini değerlendiriyoruz. Bu durumda 10.690 ve 10.730 pivot seviyeleri ilk direnç noktaları olup, devamında 10.800 ve 10.850 seviyelerine doğru yükselişler yaşanabilir. Olası kâr satışlarında 10.600 ve 10.500 seviyeleri destek konumunda bulunmaktadır. 10.500 altındaki kapanışlarda 10.383 – 10.300 ve 10.240 seviyeleri destek olarak izlenebilir. BIST-100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s