Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 23.05.2024

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 23.05.2024

Piyasa Gündemi
Küresel piyasalarda, majör merkez bankalarının ne zaman faiz indireceğine yönelik belirsizlik sürüyor. Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanının açıklamaları ise Avrupa tarafındaki belirsizliğin azalmasını sağlıyor. ECB Başkanı, haziran ayında faiz indirimine başlama ihtimalini güçlü gördüğünü belirtti. Böylelikle, ilk faiz indirimi Avrupa Merkez Bankasından gelebilir. İngiltere Merkez Bankası içinse beklentiler haziran ayından ağustos ayına ertelenmeye başladı. Fed’de beklentiler hala eylül ayında görülüyor. Bugün içinde Fed üyelerinin konuşmaları yine izlenecektir. Veri takviminde, Avrupa ve ABD’de nisan ayı öncü imalat/hizmetler PMI verileri açıklanacak. Veri bazlı hareketler görülebilir.

Yurt içinde; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapmış olduğu konuşmasında, enflasyon tek haneye indiğinde, sermaye piyasalarının daha güçlü olacağını belirtti. TCMB’nin ortaya koyduğu şekilde enflasyonun mayıs ayında yıllık bazda zirve yapacağını ve sonrasında para politikası ile maliye politikası adımlarıyla hızlı düşeceğine değindi. Bugün TCMB’nin faiz kararı takip edilecek. Kurum olarak bugünkü toplantıda politika faizinin yüzde 50 seviyesinde sabit tutulmasını bekliyoruz. Karar metnindeki detaylar, yurt içi piyasalar tarafından yakından izlenecektir.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 14:00 TR TCMB Faiz Kararı Önem:Yüksek
• 16:45 ABD İmalat/Hizmetler PMI Önem:Yüksek

BIST-100 Strateji
Yapı Kredi haberiyle yaşanan yükselişlerin ardından dün dalgalı bir fiyatlamanın öne çıktığı BIST-100 Endeksi günü %0,04 oranında oldukça sınırlı bir değişimle 10.899 puandan tamamladı. Belirli sektörlerde yoğunlaşan alımlarla güçlü yükselişlerin yaşandığı endekste kısa vadede düzeltme riskinin artış kaydettiğini düşünüyoruz. Endekste 10.800 seviyesi ile devamında 5 ve 7 günlük üssel ortalamalar (10.715 / 10.630) ilk önemli destek noktalarıdır. Ortalamalar altındaki kapanışlarda 10.500 ve 10.383 seviyelerine doğru geri çekilmeler etkisini sürdürebilir. Ortalamalar üzerinde kalındığı sürece 10.900 – 11.000 aralığı ile zirvenin bulunduğu 11.088 seviyesi ilk güçlü direnç noktalarıdır. Beklentilerin altında gelen THYAO ve TUPRS finansalları sonrasında BIST-100 Endeksi’nin güne zayıf bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s