Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 24.04.2024

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 24.04.2024

Piyasa Gündemi
Küresel piyasalarda, İsrail-İran arasındaki gelişmeler, ABD bilançoları, ABD verileri ve Fed üyelerinin konuşmaları yakından izleniyor. Açıklanan şirket karları, hisse ve sektör bazlı ayrışmalara neden olabiliyor. Dün açıklanan ABD’de nisan ayı öncü imalat ve hizmetler PMI verileri beklentilerin altında kalarak, piyasayı tatmin etmedi. Bugün içinde ABD’de dayanıklı tüketim malları siparişleri açıklanacak. Fed üyelerinin de konuşmaları izlenebilir. Avrupa tarafında bugün için nisan ayı Almanya IFO iş ortamı güven endeksi verisinin açıklanması bekleniyor. Veri bazlı hareketlerin sınırlı kalması beklenebilir.

Yurt içinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak ziyareti dönüşü açıklamalarda bulundu. Hükümet olarak birinci önceliklerinin, enflasyonu düşürmek olduğunu ve bunun içinde tasarrufu kamu harcamalarında uygulamaya başlayacaklarını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuşmasında, ABD’de yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin büyük olduğunu, dezenflasyonla, yapısal reformlarla, mali disiplinle makroekonomik temelleri güçlendirdiklerini ve bunun çok ilgi çektiğini belirtti. Bugünkü veri takviminde, nisan ayına yönelik reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. Veri bazlı hareket beklenmiyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 10:00 TR Reel Kesim Güven Endeksi Önem:Orta
• 15:30 ABD Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri Önem:Yüksek

BIST-100 Strateji
Jeopolitik endişelerin yatışmasıyla haftaya yükselişle başlayan ancak gün içerisinde dalgalı bir seyirle birlikte kazanımlarını koruyamayan BIST-100 Endeksi pazartesi gününü %0,50 oranında değer kaybıyla 9.645 puandan tamamladı. Salı günü ise 23 Nisan nedeniyle yurt içi piyasalar işlem görmedi. Endekste kısa vadede 9.700 ve 9.750 seviyeleri ilk direnç noktaları olup, devamında tarihi zirvenin bulunduğu 9.849 seviyesini direnç olarak takip edeceğiz. Zirve üzerindeki kapanışlarda alımlar yeni bir ivme kazanabilir. Geri çekilmelerin etkisini sürdürmesi halinde ise 9.600 ve 9.550 seviyeleri kısa vadeli ilk güçlü destek noktalarıdır. Bu seviyeler altında 9.500 ve önceki zirve seviyesi olan 9.450 destek olarak önem kazanacaktır. BIST-100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s