Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 27.05.2024

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 27.05.2024

Piyasa Gündemi
Küresel piyasalarda, bu haftanın en majör verileri ABD’nin 1.çeyrek büyümesi(GSYIH) ve Fed’in yakından izlediği çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi verileri olarak karşımıza çıkıyor. Perşembe ve cuma günleri bu verilerin açıklanması bekleniyor. Veriler öncesinde haftanın ilk üç işlem günü, veri takvimi nispeten sakin olurken, bugün ABD’de piyasalar kapalı olacak. Bu nedenle önemli bir veri akışı takip edilmeyecek.

Yurt içinde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir sanayi politikasını devreye aldıklarını, kamuda tasarruf ve verimlilik paketiyle yatırım ödeneklerindeki kesintileri öncelikli alanlara yönlendireceklerini belirtti. Ekonomi programının önceliğinin enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu, yılın ikinci yarısından itibaren dezenflasyon dönemine gireceklerini ve maliye politikası üzerinden ilave enflasyon baskısına izin vermeyeceklerini belirtti. Enflasyonda kalıcı düşüşü amaçladıklarını bir kez daha yineledi. TCMB Başkanı Fatih Karahan, Arap Bankacılık Zirvesi’nde yapmış olduğu konuşmasında, TL’nin reel olarak değer kazanmasını beklediklerini, enflasyon beklentileri düşene kadar sıkı para politikasının korunması gerektiğini, sıkı politikadan ana faydalanıcı sektörün bankacılık olduğunu belirtti. TL mevduatlarda ciddi artış gözlemlediklerini ekledi. Bugün içeride reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 10:00 TR Reel Kesim Güven Endeksi Önem:Orta
• 11:00 Alm IFO İş Ortamı Güven Endeksi Önem:Orta

BIST-100 Strateji
Geçen haftanın ikinci yarısında satıcılı bir seyrin öne çıktığı BIST-100 Endeksi cuma gününü %1,07 oranında kayıpla 10.677 puandan tamamladı. Hafta içerisinde gelinen seviyeler itibariyle düzeltme riskinin artış kaydettiğini belirttiğimiz endekste 7 günlük üssel ortalama (10.672) altında 10.630 – 10.600 ve 10.500 seviyeleri destek olarak takip edilecektir. Psikolojik öneme sahip 10.500 altındaki kapanışlarda hız kazanan satışlarla 10.383 bölgesine doğru geri çekilmeler gündeme gelebilir. Endekste yeniden yukarı yönlü denemeler gözlenecek olursa 10.750 ve 10.830 seviyeleri kısa vadeli ilk direnç noktalarıdır. Bu seviyeler üzerinde 10.900 – 11.000 ve yeni zirve seviyesi olan 11.088 direnç konumunda bulunmaktadır. BIST-100 Endeksi’nin güne dalgalı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s