Global Menkul – Günlük Bülten / 13.02.2023

Global Menkul – Günlük Bülten / 13.02.2023

BIST100 endeksinde Çarşamba günü negatif yönlü bir açılış sonrasında Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin 2.kez çalışmasıyla pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğu açıklanmıştı. Gün içerisinde, Borsa İstanbul A.Ş Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, “Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki Pay ve Pay Endeksi Türev Pazarlarının 8 Şubat 2023 tarihinde saat 11:00 itibarıyla 5 iş günü süreyle (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına ve kapatılan pazarlarda sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacmi de dikkate alınarak 8 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin BİAŞ Yönetmeliğinin “Emirlerin ve İşlemlerin Borsa Tarafından İptali” başlıklı 33 üncü maddesinin 1-c bendi uyarınca iptal edilmesine karar verilmiştir. denildi.

Öte yandan, Viop’ta Pay ve Pay Endeksi haricindeki tüm piyasalar açık kalacaktır. (Kıymetli Madenler ve Döviz Sözleşmeleri )

Cuma günü, yurt içinde açıklanan sanayi üretim endeksi Aralık ayında aylık bazda yüzde 1,6 ile beklentilerin üzerinde bir genişlemeyi işaret ederken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 düzeyinde daraldı. Sanayi üretiminde yıllık bazda son iki ayda daralmanın devam ettiği görüldü.

Küresel tarafa bakıldığında ise ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden gelen açıklamların şahin tonda devam etmesi ve ABD’de açıklanan verilerin karmaşık bir görünüm sergilemesi ardından global piyasalarda Fed’in faiz artırımlarına devam edebileceğine dair oluşan beklentiler risk iştahı üzerinde baskıyı artırırken, küresel borsalarda kısa vadede fiyatlama davranışlarında oynaklığın artmasına neden olduğu izleniyor. Cuma günü, ABD borsaları karmaşık bir kapanış gerçekleştirirken, Avrupa borsalarında kapanışlara bakıldığında zayıf bir görünüm hakimdi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın ‘tanımlanamayan’ bazı uçan nesneleri düşürdüğüne yönelik basında yer alan açıklamalar küresel risk iştahında azalışlara neden olurken, yeni işlem gününde Asya seansında işlem gören endeks ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinin birçoğunda zayıf eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanacak olan ödemeler dengesi istatistikleri veri seti takip edilecek. Küresel piyasalarda ise Eurogroup toplantısı yakından izlenecek. Gün içerisinde FOMC üyesi Bowman’nın açıklamaları takibimizde olacak.

global-menkul-degerler-a-s