İntegral Yatırım – Günlük Bülten / 09.10.2023

İntegral Yatırım – Günlük Bülten / 09.10.2023

Piyasa Beklentimiz
Bist 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,27 düşüş ile 8464 seviyesinden kapattı. Böylelikle zirve seviyesi olan 8400 üzerinde haftalık kapanış gerçekleşmiş oldu. Bu seviye üzerinde kalıcılığın sağlanması yükseliş hareketinin devamı açısından önemli olacaktır. Hafta sonu küresel tarafta İsrail-Filistin gerginliği tırmandı. Savaşın ne kadar süreceği, ne boyutta olacağı gibi belirsizlikler yakından takip ediliyor olacak. Sabah açılışta belirsizlik piyasalarda kendini hissettirebilir ve güne başlangıç çok kuvvetli olmayabilir. Tedirginliğin arttığı zamanlarda psikolojilerde de satışa yönelme eğilimi oluşabilir. Bugün diplomasi yakından takip edilecek. Olası bir kar satışı eğiliminin kısa vadeli kalması beklenebilir. Dolayısıyla bugün kısa vadeli bakan yatırımcılar için ek pozisyona girmek yerine süreci izlemede kalmakta fayda olabilir. 20 Ekim’de Arçelik finansalları ile birlikte 3.çeyrek bilanço dönemi başlayacak. Dolayısıyla bilanço beklentileri iyi olan sektörlerde pozitif fiyatlamalar görülebilir. Geçtiğimiz yıl ve bu yılın hikayesinde aslında temel nokta enflasyon ile birlikte getiri arayışı olmuştur. Bu nedenle yükseliş gösteren politika faizi ile mevduat faizinin nerede konumlanacağı önemli olacaktır. Özellikle normalleşme adımları ile birlikte yerli yatırımcı ile birlikte yabancı yatırımcı ilgisini gözlemliyoruz. Atılan sadeleşme adımları bankacılık endeksini desteklemeye devam ediyor. Genişleme politikaları ile ön plana çıkan sektörler yerine, gelir esnekliği olan hisseler ön plana çıkabilir. Teknik olarak baktığımızda aşağı yönlü hareketin devamında yakın destek olarak 8300 seviyesini takip ediyoruz. Yukarı yönlü harekette ise 8550 seviyesini izliyoruz. Bugünün veri takviminde Euro bölgesinde Sanayi Üretimi verisi takip edilecektir.

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler:
AEFES, AKFGY, MEDTR, ASELS, ECILC, TAVHL

VIOP STRATEJİ – XU030 SPOT EDNEKS
30 endeks VIOP kontratı spot fiyattaki 8915 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirmekte başarılı olmaması halinde yükseliş eğilimi sınırlı kalabilir. Teknik göstergeler pozitif bölgede olmasına karşın oldukça yatay. Dolayısıyla gün içi işlemlerde 8600 seviyesine doğru baskılar devam edebilir.

BİST 100 Endeksi Teknik Analizi
BIST100 endeksi teknik olarak direnç bölgelerinde yatay bir görünüm sergiliyor. Şimdilik 8550 seviyesin üzerinde kalmakta başarılı olmayabilir. Buna karşın geri çekilmelerin sınırlı kalmasını ve güçlü destek bölgelerinden güç almasını da bekleriz. 8175 seviyesindeki 22 günlük ortalamanın altında kapanış olmaması halinde yükseliş eğiliminin korunması muhtemel görünüyor.

Dirençler: 8550 / 8680 / 8750
Destekler: 8400 / 8200 / 8100

integral-yatirim-menkul-degerler-a-s