İntegral Yatırım – Günlük Bülten / 13.10.2023

İntegral Yatırım – Günlük Bülten / 13.10.2023

Piyasa Beklentimiz
Bist 100 endeksi dün yüzde 0,86 düşüş ile 8259 seviyesinden kapattı. Gün içerisinde oldukça volatil bir seans gerçekleşti. Özellikle İsrail tarafından Şam havalimanın vurulması ile birlikte Bist 100 endeksi gün içerisinde 8054 seviyesine kadar geri çekildi. Devamında gelen tepki alımları ile birlikte günü 8180 olan 22 günlük ortalamanın üstünde kapatmış olması önemli. İsrail – Filistin arasında yaşanan gerginliğin ne kadar süreceği gibi belirsizlikler piyasaları etkilemeye devam ediyor. Endekste ağırlıkları yüksek olan havacılık hisseleri tarafında güvenlik endişeleri ile aşağı yönlü seyir devam etmekte. Sanayi ve holding tarafı ise görece dün iyi performans gösterdi. Bankacılık tarafında ise özellikle sıkılaşma süreci ile birlikte normalleşen para politikası bankacılığa katkı vermeye devam ediyor. Önümüzdeki hafta 3.çeyrek bilanço dönemi başlayacak. Dolayısıyla bilanço beklentileri iyi olan sektörlerde pozitif fiyatlamalar görülebilir. Bu çeyrekte havacılık, otomotiv, gıda-perakende sektöründe bulunan hisselerden iyi finansallar bekliyoruz. Küresel tarafta ise dün ABD’de Eylül ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi açıklandı. Manşet veri beklentilerin sınırlı bir şekilde üstünde gerçekleşirken, çekirdek göstergeler beklentilere paralel geldi. Bugünün veri takviminde ise Euro Bölgesinde sanayi üretimi verisi takip ediliyor olacak.

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler:
PGSUS, ALARK, BRSAN, YKBNK, AKSEN

VIOP STRATEJİ – XU030 SPOT ENDEKS
30 endeks VIOP kontratı, spot tarafta kapanışa doğru gelen alımlara karşın günü spot endeksten negatif ayrışarak %1,46 düşüşle tamamladı. Spot BIST30 endekste bugün 22 günlük ortalamasını takip ediyor olacağız. Geri çekilmelerin tepki alımlarıyla karşılanmaya devam ettiği spot tarafında görülebilecek yukarı yönlü hareketlerde, dün gerçeklşen kayıplar geri alınabilir. Buna karşın hacimle birlikte rsik iştahının düşük kalması durumunda ise vadeli taraftaki baskı artabilir.

BİST 100 Endeksi Teknik Analizi

integral-yatirim-gunluk-bulten-13-10-2023

Bist 100 endeksi gün içinde güçlü direnç bölgesi olarak verdiğimiz 8500 seviyesine doğru yükseliş denemeri gösterse de, gün içinde gelen satışlarla birlikte günü geri çekilmeyle tamamladı. Endeksin günü 22 günlük ortalaması olan ve aynı zamanda ilk destek seviyesi olarak verdiğimiz 8180 – 8190 bandının üzerinde kapatmasını olumlu olarak değerlendiriyoruz. Geri çekilmelerin sınırlı kaldığı endeks 8180 seviyesinin üzerinde tutunabilirse endekste 8400 seviyesine doğru yükseliş denemeleri görülebilir. Buna karşın haftanın son işlem günü olmasınınında etkisiyle momentum kaybının devam etmesi durumunda ise 8180 seviyesi güçlü destek bölgemiz olarak önemini koruyor.

Dirençler: 8400 / 8500 / 8650
Destekler: 8180 / 8110 / 8000

integral-yatirim-menkul-degerler-a-s