İntegral Yatırım – Günlük Bülten / 28.09.2023

İntegral Yatırım – Günlük Bülten / 28.09.2023

Piyasa Beklentimiz
Bist 100 endeksi bir önceki zirve seviyesi olan 8400 seviyesinin aşılamaması ile birlikte 8213 seviyesinden kapanış yaptı. Geçtiğimiz dönemde bu seviyenin aşılamaması ile başlayan düzeltme hareketi oldukça önemli. Dolayısıyla 8400 seviyesi üzerinde oluşabilecek birkaç günlük kapanış teknik olarak anlamlı olacaktır. Geçtiğimiz hafta faiz artırım kararı ile birlikte enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verildiği vurgulandı. Geçtiğimiz yıl ve bu yılın hikayesinde aslında temel nokta enflasyon ve enflasyon ile birlikte getiri arayışı olmuştur. Bu nedenle yükseliş gösteren politika faizi ile mevduat faizinin nerede konumlanacağı önemli olacaktır. Özellikle normalleşme adımları ile birlikte yerli yatırımcı ile birlikte yabancı yatırımcı ilgisini gözlemliyoruz. Atılan sadeleşme adımları bankacılık endeksini desteklemeye devam ediyor. Genişleme politikaları ile ön plana çıkan sektörler yerine, gelir esnekliği olan hisseler ön plana çıkabilir. Teknik olarak baktığımızda aşağı yönlü hareketin devamında yakın destek olarak 8150 seviyesini takip ediyoruz. Yukarı yönlü harekette ise 8400 seviyesini izliyoruz. Bugünün veri takviminde Türkiye Ekonomik Güven Endeksi ve ABD Büyüme verisi takip edilecektir.

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler:
ESCAR, GRSEL, ISCTR, PGSUS, SISE

VIOP STRATEJİ – XU030 SPOT EDNEKS
30 endeks VIOP kontratı spottaki yükseliş denemelerinin sınırlı kalmasının ardından günü sınırlı geri çekilmeyle tamamladı. Spottaki geri çekilmeyi hacmin desteklememesini olumlu olarak değerlendirsekte bugün 22 günlük ortalamasının üzerinde tutunup tutunamayacağı önemli olacak. Spot 30 Endeksi 22 günlük ortalaması olan 8530 seviyesinin üzerinde tutunabilirse kontratta yükseliş denemeleri görülebilir. Buna karşın spotta risk iştahının azalmaya devam etmesiyle birlikte 22 günlük ortralamasının altında oluşabilecek fiyatalamlarda ise kontratta satış baskısı artabilir.

BİST 100 Endeksi Teknik Analizi
BIST100 endeksinde 8400 seviyesinin aşılamamasının ardından gelen sınırlı kar satışları dün de devam etti. Daha önce güçlü destek seviyesi olarak çalışan 22 günlük ortalamasının üzerinde hareketine devam eden endekste bugün 8300 seviyesini takip ediyor olacağız. Endeks 8300 seviyesinin üzerinde tutunabilirse tekrardan 8400 seviyesine doğru yükseliş denemeleri görülebilir. Buna karşın momentum kaybıyla birlikte oluşabilecek geri çekilmelerde ise güçlü destek seviyesi olara gördüğümüz 8110 ve 8000 seviyelerinden tepki alışları görülebilir.

Dirençler: 8300 / 8400 / 8500
Destekler: 8110 / 8000 / 7800

integral-yatirim-menkul-degerler-a-s