Tacirler Yatırım – Günlük Bülten / 17.07.2023

Tacirler Yatırım – Günlük Bülten / 17.07.2023

Geçtiğimiz hafta, ABD ÜFE ve TÜFE verilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesiyle beraber, Dolar Endeksi son 1 yılın en düşük seviyesinde haftalık kapanış gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününde ufak da olsa toparlanma belirtileri gösterse de dolardaki zayıf seyrin devam etmesi halinde, değerli madenler, EUR/USD paritesi, ABD borsaları gibi enstrümanlar dolara karşı güçlü seyirlerini sürdürebilir. ABD borsalarında ise bilanço döneminin başlamasıyla birlikte geçtiğimiz hafta, S&P 500 şirketlerinin %6’lık dilimi ikinci çeyrek karlarını açıkladı. Karlarını açıklayan şirketler genelinde ikinci çeyrek karları tahminleri aşılmış olsa da bir önceki yılın aynı dönemine göre zayıflama gözlemlendi. Bugün veri akışının hafif gerçekleşeceği bir gün geçireceğiz. Yeni güne başlarken, Asya borsaları genelinde Çin büyüme verilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesiyle satıcılı seyir hakim.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, BIST-100 Endeksi 6.437,74 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Hafta boyunca bankacılık sektörü özelinde kuvvetli seyir gözlemlenirken, BIST-30 hisseleri arasında yabancı takas oranı en fazla artan hisseler özel bankalar oldu. Bu hafta Perşembe günü, Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı açıklanacak. Faiz kararı belirsizliği sebebiyle toplantıya kadar endeks genelindeki pozitif momentum bir miktar zayıflayabilir. Bugün yukarı yönlü hareketlerde sırasıyla 6.520 puan seviyesini ve 6.600 puan seviyesini takip edeceğiz. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise takip edeceğimiz destek seviyeleri sırasıyla 6.380 puan seviyesi ve 6.290 puan seviyesidir.

Şirket ve Sektör Haberleri
AKFGY– Akfen GYO, forward işlemlerden 28 milyon TL net kar elde ettiğini bildirdi.

AYDEM– Aydem Yenilenebilir Enerji, 3 milyon dolar nominal değerdeki kendi Eurobondunu 2,7 milyon dolar karşılığında geri aldı.

GESAN– Şirket, SISE’den 7,5 milyon dolarlık sipariş aldı. Siparişlerin son 12 aylık gelirlere oranı %2,7 düzeyinde.

GLYHO– Global Yatırım Holding, iştiraki “GPH”den 13,8 milyon USD’lik alacaklarına karşılık sermaye artırım sürecinde pay alım yapacak. Şirketin, GPH sermayesi içindeki payı %63,55’ten %65,9’a yükselecek.

RALYH– Şirketin bağlı ortaklığı Ral Enerji, 24 MWe kurulu gücündeki RES için önlisans aldı.

THYAO– Türk Hava Yolları, Anadolu Jet’in operasyonlarına yeni kurulacak olan %100 iştirak “Ajet Hava Taşımacılığı A.Ş.” adlı şirketin altında devam edileceğini bildirdi. Ek olarak, Türk Hava Yolları, elektronik ödeme alanında şirket kurulması amacıyla çalışmaların başladığını açıkladı.

tacirler-yatirim-menkul-degerler-a-s