Tacirler Yatırım – Teknik Analiz Bülteni / 17.05.2024

Tacirler Yatırım – Teknik Analiz Bülteni / 17.05.2024

tacirler-yatirim-teknik-analiz-bulteni-17-05-2024

Günaydın. ABD verileri ile zirve seviyelere tırmanan Wall Street endeksleri dün kısmi kar satışları ile karşılaştı. Tarihi zirve seviyelerden gelen bu satışları makul karşılıyoruz. BIST’te ise, dün yeniden para girişi ve momentumda güçlenme ile 5 ve 10 günlük hareketli ortalamalarda yukarı yönlü belirgin bir uzaklaşma izledik. Haber akışı açısından FAFT’in Gri Listesi’nden çıkış koşullarından biri ve 39’u tamamlanan gerekli 40 kriterin sonuncusu olan kripto varlıklara ilişkin düzenlemenin TBMM gündemine gelmesi, yabancıların menkul kıymet alımlarının özellikle tahvil tarafında güçlü olması, hedef fiyatlarda yukarı revizyonlar, CDS’lerde gerilemenin sürmesi ve bankalara gelen alımlar BIST için destekleyici oldu. Bunlara rağmen, temkinli kalmaya devam edilmesi gerektiğini, yakın vadeli ajandanın BIST açısından yeterince destekleyici olmadığını belirtelim. FATF’in genel kurulu 28 Haziran’da gerçekleşeceğinden henüz bir aydan uzun zaman var ve Gri Liste’den çıkış beklentisi bugünden 28 Haziran’a kadar sürekli fiyatlanabilecek bir destek sunmayabilir. Makro veriler açısından sakin bir gün. Türkiye 5 yıl vadeli CDS primleri ise güne 267 baz puandan ve son dört buçuk yılın en düşük seviyelerinden başlıyor.

BIST 100 Teknik Analiz
İndikatör Yorum
Momentum (trendin ivmesini gösterir): 100 eşik değerine geri döndü. Fakat aşağıdan yukarı bir dönüş olduğundan şimdilik hafif pozitif.
MACD (orta vadeli trend göstergesi): ): MACD (26,12) SATIM bölgesinde devam ediyor, dünkü alımlarla hafif dengelendi. İzlenmeli, nötr.
RSI (trendin gücünü gösterir): Yeniden aşırı alım bölgesine yöneldi. Pozitif.
Hareketli Ortalamalar: BIST 100 endeksi 5 ve 10 günlük hareketli ortalamalardan tepki vermeyi başardı. Pozitif.

VIOP 30 Teknik Analiz
Haziran ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 11.732 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 11.900 ve ardından 12.000 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise 11.600 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 11.450 puan seviyesi.

tacirler-yatirim-menkul-degerler-a-s