Oyak Yatırım – Model Portföy / 22.08.2023

Oyak Yatırım – Model Portföy / 22.08.2023

- Özet -

oyak-yatirim-model-portfoy-22-08-2023

Revize Hisse Önerileri

TSKB’yi model portföyümüze ekliyoruz. TSKB, mevduat bankalarını etkileyen düzenlemelere karşı korunaklı gözükmektedir. TSKB’nin uluslararası kuruluşlardan sağladığı düşük maliyetli uzun vadeli döviz kredileriyle fonlama yapması, bankanın artan TL mevduat maliyetlerinden etkilenmeyeceği anlamına geliyor. Buna ek olarak, artan TL kredi faizleri, TSKB’nin müşterilerine TL işletme kredileri vermeye devam etmesi nedeniyle marjlarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. TSKB’nin kur uyumsuzluğu bulunmaması, bankayı kur dalgalanmalarından ve risklerinden korumaktadır. TSKB, %33’lük 24T özkaynak karlılığı ile 0,7x’lik cazip bir 24T F/DD ve 2,5x’lik F/K ile işlem görmektedir.

İki havayolu şirketini de uzun vadeli beğenmemize rağmen kısa vadedeki katalistlerinin daha kuvvetli olduğunu düşünmemiz sebebiyle portföyümüzdeki THYAO’nı PGSUS’la değiştiriyoruz. Temmuzdaki daha kuvvetli dış hat büyümesi, daha genç filo yapısı, filosunda A320 neo motorunun bulunmayışı ve göreceli daha yüksek fuel hedge rasyosu şu anki durumda Pegasus’u ön plana çıkarmaktadır.

FROTO’yu; yurt içi ve yurt dışı satışlarındaki yıllık bazda hacim büyümesi, yüksek yurt içi karlılığı, fiyatlandırma kabiliyeti ve yüksek ihracat payı sebebiyle hisseyi beğeniyoruz ve model portföyümüze dahil ediyoruz. Hisse, 2024 tahminlerimize göre 7,3x F/K ve 6,2x FD/FAVÖK ile işlem görüyor.

MPARK’ı, güçlü tamamlayıcı sağlık sigortası, 3Ç itibariyle kuvvetli büyüme beklediğimiz yabancı sağlık turizmi gelirleri, SUT fiyatlarında yapılan düzeltmeler, hisse performansını destekleyen geri alım programı sebebiyle beğeniyoruz. Şirket bünyesine katılacak olası yeni hastaneler hisse performansını destekleyecektir. MPARK’ı model portföyümüze eklerken hisse 2024 tahminlerimize göre 10,0x F/K ve 5,8x FD/FAVÖK ile işlem görüyor.

CIMSA‘yı 2Ç23’te açıklanan iyi sonuçlar nedeniyle beğeniyoruz. Yurtiçi satışlar depremin etkisiyle güçlü seyretti. Ayrıca FAVÖK düşük enerji fiyatlarının da desteğiyle beklentilerin üzerinde açıklanarak %24,3 FAVÖK marjına işaret etti. Deprem bölgesindeki yeniden yapılanma nedeniyle yurtiçi satışların yüksek olacağını ve FAVÖK marjının yüksek kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Hisse, 2024 tahminlerimize göre 6.5x F/K ve 6.0x EV/EBITDA ile işlem görmektedir.

Portföyümüzden çıkardığımız hisseler tarafında ise SAHOL, YKBNK ve TOASO’yu beğenmemize rağmen, mevcut risk / getirinin bu hisseler için cazip olmadığını düşünüyoruz. Bunların yanı sıra MAVI’yi konumlanmasını ve yönetimini beğenmemize rağmen halihazırdaki hedef fiyatımızın hisse başına 91TL olması yüzünden ve portföyümüze eklenmesinin ardından kaydettiği %89’luk relatif getirinin ardından portföyümüzden çıkarıyoruz.

Model portföyümüzün getirisi 8 Haziran 2023 kapanışlı son gözden geçirmemize göre endeksin %6,0 üzerindedir. Güncel model portföyümüz AKBNK, GARAN, KCHOL, MGROS, MPARK, PGSUS, FROTO, TSKB, AKGRT, KRDMD, CIMSA ve TCELL’i içermektedir.