Alnus Yatırım – Duran Doğan (DURDO) Değerleme Raporu / 23.03.2023

Alnus Yatırım – Duran Doğan (DURDO) Değerleme Raporu / 23.03.2023

- Özet -

Türkiye karton ambalaj sektörünün en eski ve tecrübeli şirketlerinden Duran Doğan Basım ve Ambalaj Sanayi A.Ş’nin Türkiye ve Avrupa’da uzun yıllardır çalıştığı dünya çapında iş ortaklari mevcuttur (Ülker-Godiva, Diageo-dünyanın en büyük içki üreticisi-, Johny Walker).

2019 yılından itibaren önemli yatırımlarıyla öne çıkan şirket, sürdürülebilirlik alanında yatırımını yaptığı Gloss & Green teknolojisi ile sektöre yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Günümüzde çoğunlukla kullanılan metalize film laminasyon uygulamasından farklı olarak, Gloss & Green teknolojisi ile premium görselliği üst düzeye çıkarırken, %100 geri dönüştürülebilir ambalajlar elde edilmektedir. Makinenin kurulumundan itibaren ciro ve karlılığa etkisi muazzam olmuştur.

Şirket bir sonraki aşamada Kağıt Şişeler üretmeyi hedeflemektedir. Paris antlaşması ve Avrupa yeşil mutabakat sözleşmeleri kapsamında UNILEVER, COCA-COLA, PEPSICO gibi dev şirketler bu dönüşüme evet demişler ve sıfır karbon emisyonu taahhüdünü vermişlerdir. Bu teknolojide Duran Doğan mevcut yatırımıyla ön planda olacaktır. Şirketin %100 geri dönüşüm özelliği olan “birden fazla şeffaflık düzeyine sahip” olmak üzere geliştirdiği bir ambalaj ürünün, aralarında Gıda, Kozmetik ve Kimya olmak üzere Dünya Endüstriyel üretimi açısından önemi bir tercih olacak olması, şirketin ucu açık ekonomik ve finansal bir hikâyenin başlangıç aşamasında olduğunu göstermektedir.

GES planlaması, yeni şirket alımlarının gündemde olması, yeni makine siparişi ve kurulumu (2023 Eylül kurulumu tamamlanacak), dünya çapında ses getirmesi beklenen ürünlerin patent onaylarında son aşamaya gelinmesi, Amerika ihracatı planlaması ile birlikte bedelsiz sermaye artırımı ve temettü beklentisi şirket açısından kısa vadeli katalizörleri oluşturmaktadır.

Değerleme tarafında; gelir yaklaşımı %60, piyasa yaklaşımı ise %40 ağırlıklandırılarak dikkate alındığında, şirketin tahmini piyasa değeri 2,858mn TL olarak hesaplanmış, tahmini hisse fiyatı ise 81,60 TL olmuştur. Tüm hesaplamalar sonucunda, şirketin iskontolu işlem gördüğünü düşünerek, şirket ile ilgili “AL” önerisinde bulunuyoruz.

duran-dogan-basim-ve-ambalaj-san-a-s