Bizim Menkul – Türk Hava Yolları (THYAO) 4Ç22 Bilanço Analizi

Bizim Menkul – Türk Hava Yolları (THYAO) 4Ç22 Bilanço Analizi

- Özet -

Güçlü turizm beklentileri…

2022 yılının başında hava trafiği, 2019 seviyesinin %78‘ni yakalamış olmasına rağmen Ocak ayındaki Omicron varyantının sebep olduğu yeni kısıtlamalar bu seviyeyi %68’e düşürmüştür. Varyantın etkisinin azalmasıyla Şubat ayında bu oran %71’e çıkmıştır. Şubat ayının sonunda Ukrayna savaşı Avrupa’da hava trafiğini zorlayan en büyük etmen olmuştur.

Rusya’dan gerçekleşen batıya uçuşlarda Türk Hava Yolları (THYAO veya THY) köprü görevi üstlenmiştir. Yurtdışı uçuşların daha karlı koltuk ve uçak doluluk oranlarına etkisine ilaveten yurtiçi destinasyonlarda da gerçekleşen yüksek talebin getirdiği doluluk oranları şirket finansallarına pozitif yansımıştır. Türkiye’nin Rusya Ukrayna arasında arabulucu rolü oynaması ve AB ülkelerinin aksine Türkiye’nin Rusya’ya hava sahasını kapatmaması Türk havacılık sektörü üzerinde pozitif etkiler sağlamıştır.

Dış hatlardaki yolcu sayısında kuvvetli iyileşmenin etkisiyle Türk Hava Yolları’nın güçlü operasyonel performansını devam ettireceğini ve yolcu talebinin artacağı beklenmektedir.

Türk Hava Yolları 2022 yılında toplam gelirleri 2019 seviyesine göre %39,3 artış göstermiştir. THYAO’nun gelirleri 2019 yılında 13,2 milyar dolar olurken, 2022 yılında 18,4 milyar dolara yükselmiştir. Şirketin esas faaliyet kârı 2,8 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.

Takip eden dönem incelendiğinde THYAO’nun yolcu doluluk oranı Şubat 2023 döneminde %81,3, yurt dışı doluluk oranı %81,3 olarak gerçekleşirken, yurt içi doluluk oranı %80,5 olarak gerçekleşmiştir. THY’nin Şubat 2022 döneminde 4 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2023 yılının aynı döneminde 4,9 milyon olarak gerçekleşmiştir. Yaz döneminde güçlü turizm beklentileri ile turizmin en yoğun olduğu dönem olan üçüncü çeyrekte ulaştırma sektöründe güçlü gelir beklentileri mevcuttur.

COVID-19 salgının 2022’de geride bırakılması ile beraber Turizm sektörü temsilcileri, 2023 sezonunda rekor sayıda turist ağırlamayı hedeflemekte.

Borçluluğunun yüksek olması nedeniyle finansal kaldıracı yüksek olan THYAO’nun FD/FAVÖK ve İNA değerlemelerine duyarlılığı oldukça fazladır. Çarpanda ya da İNA parametrelerinin herhangi birisinde meydana gelen ufak bir oynama şirketin hedef piyasa değerinde büyük volatiliteye sebep olmaktadır. THYAO için 2023 beklenti FAVÖK rakamı ve Şirket’in ortalama Cari&Forward FD/FAVÖK ve Cari&Forward F/K çarpan ortalamalarına göre hesapladığımız çarpan değeri ile İNA’dan hesapladığımız değere eşit ağırlık vererek THYAO hissesi için 12 aylık hedef fiyatımızı %66,6 getiri potansiyeliyle 203,07 TL olarak belirliyor ve Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyesiyle Model Portföyümüze ekliyoruz.

turk-hava-yollari-a-o