Gedik Yatırım – BigChefs (BIGCH) Video Konferans Notları / 12.09.2023

Gedik Yatırım – BigChefs (BIGCH) Video Konferans Notları / 12.09.2023

- Özet -

BIGCHEFS – Toplantı / Video Konferans Notları

Türkiye’nin büyüme odaklı restoran zinciri.
Şirkete genel bakış: 2007 yılında kurulan BigChefs, çatısı altında NumNum ve Buselik adlı iki markayla birlikte Türkiye’nin 24 farklı şehrinde ağırlıklı olarak modern Türk mutfağı sunan 105 restorana sahip. Buna ek olarak, 7 farklı ülkede 10 restoranıyla BigChefs, dünya çapında 115 restoranı kontrol ediyor. BigChefs, Türkiye’de ve yurtdışında hızla şubeleşen Şirket’in bugüne kadar Körfez Bölgesi’nde yoğunlaşan yatırımları, 2016 yılında özel sermaye şirketi Taxim Capital tarafından Şirket hisselerinin %40’ının satın alınması ile hızlanarak Avrupa ve BDT’ye yönlendirilmiştir. Hızlandırılmış büyüme için gerekli fonlara ek olarak, satın alma aynı zamanda Şirket yönetimine güçlü finansal ve stratejik bilgi birikimine sahip deneyimli bir ekip de getirdi. Mayıs 2023’te yapılan halka arz, yerel ve uluslararası genişlemenin yanı sıra satın alma ve mutfakların merkezileştirilmesine yönelik yatırımlara da hizmet ediyor (çoğunlukla gelecek yıl yürürlüğe girecek).

Verimli operasyonel model ve güçlü büyüme beklentisi: Gelirlerin neredeyse %90’ı BigChefs tarafından işletilen restoranlardan elde edilirken, gelirlerin %10’u ise franchise’lardan geliyor. 2023’ün ilk çeyreğinde BigChefs, Almanya’da Oberhausen ve Antwerp olmak üzere iki ortak girişim restoranı açtı. Yönetim, yılsonuna kadar aynı modelle çalışan bir ortak girişim restoranı daha eklemeyi bekliyor. Aynı zamanda 20’ye yakın hazır kontrat ile Avrupa’nın yeterli hizmet almamış ülkelerinde 2027 yılına kadar yeni şubeler açmayı da planlıyor. Bugün, toplam gelire %3’lük katkısı olan ortak girişim restoranlarının 2027 yılı sonunda toplam gelirlerin %18’ini oluşturması bekleniyor. Planlanan uluslararası ortak girişim lokasyonlarına ek olarak, Şirket bu yılın sonuna kadar toplam 10 yeni restoran eklemeyi planlıyor. Şirketin büyümesinin, gıda sektöründe yeni marka satın alma planlarının uygulanmasıyla daha da hızlanması bekleniyor. Türkiye’de Şirket, yeni küresel mutfaklarda ve/veya içeceklerde çeşitlenebilirken, uluslararası bir genişleme de kapıda olabilir.

2Ç23’te BigChefs, artan restoran sayısı ve birebir restoranlardaki net satış büyümesinin desteğiyle yıllık bazda %100 artış ile gelirlerini 424mn TL’ye çıkarmayı başardı. 2023 yılının ilk yarısında 745mn TL gelir elde edilerek geçen yılın aynı dönemine göre %115 artış (1H22: 346mn TL) kaydedilmiş, satın alma yönetiminin bir ürünü olarak ise brüt kâr marjı 440bps artışla %33’e yükselmiştir. Tek seferlik kıdem tazminatı ve deprem bağışları tarafından baskılansa da firmanın FAVÖK’ü 2Ç23’te bir önceki yıla göre %145 artışla 123mn TL’ye yükselmiştir.

Geleceğe dair beklentiler: 2023 yılında yönetim, %30 FAVÖK marjı ve 500mn TL FAVÖK ile 1,7 milyar TL’lik ciro beklediğini iletiyor ve bu da yıllık %90 ciro artışına ve %109 yıllık FAVÖK artışına karşılık geliyor. Ayrıca, mevcut net nakit pozisyonunun yılsonunda daha da artması beklenmekte. Ayrıca yılın en verimli sezonunun, Şirket’in yıllık gelirlerinin %56’sını üretmeyi beklediği ikinci yarı olduğunu unutmamak gerek. Marjlar son 3 yılda istikrarlı ilerlerken ve gelecekte de bu istikrarın korunması bekleniyor. Satın alma gücünü baskılayan yüksek gıda enflasyonuna rağmen, firmanın etkili satın alma yönetimi, BigChefs’in fiyatlar üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasını ve ekonomik kriz zamanı müşterilerini elinde tutmasını sağladı. Şirketin ileriye dönük olarak daha yüksek nakit üretmek için sağlam iş modeline sahip olduğuna inanıyoruz. Yönetim, 2023 yıl sonundan 2027 yılına kadar gelirlerini satın almalar hariç %25 YBBO ile artırmayı bekliyor.

Değerleme çarpanları ve hisse performansı: Sonuç olarak, BigChefs’in finansal görünümünü beğeniyor ve gerçek bir büyüme şirketi olduğuna inanıyoruz. Beklenen 1,7 milyar TL’lik ciro ve 500mn TL’lik FAVÖK beklentilerini, enflasyonun bu beklentilerin iletildiği zamana kıyasla daha yüksek seyretmesi nedeniyle muhafazakâr buluyoruz. Varsayımlar Şirket’in 8,2x FD/FAVÖK çarpanı ile işlem görmesi anlamına geliyor.

big-chefs-buyuk-sefler-gida-turizm-tekstil-danismanlik-organizasyon-egitim-san-ve-tic-a-s