Gedik Yatırım – İş Bankası (ISCTR) Güncelleme Raporu / 28.08.2023

Gedik Yatırım – İş Bankası (ISCTR) Güncelleme Raporu / 28.08.2023

- Özet -

Regülasyon Değişikliği ve İştirak Hamlesi Katalist Yaratabilir

KKM’den çıkış stratejisiyle birlikte TL mevduat payı hedefi kaldırıldı, yerine KKM’den TL mevduata dönüşüm hedefi getirildi. İş bankası TL mevduat hedefi düzenlemesinin çıktığı dönemde TL mevduat payının oldukça düşük olması sebebiyle diğer bankalarla TL mevduat toplama yarışına dahil olmayarak son 1 yıldır daha fazla sabit faizli tahvil yükümlülüğüne ve komisyon ödeme cezasına maruz kalmıştı. Şimdi ise bu düzenleme tamamen kaldırıldı ve İş Bankası’nın elindeki sabit faizli tahviller boşa çıkmış oldu. Boşa çıkan tahvillerin KKM’den dönüşüm hedefleri tutturulamadığı takdirde kullanılabileceğini düşünmekteyiz. KKM’den dönüşüm hedeflerinin tutturulabilmesi için piyasadaki mevduat faizlerinin kademeli olarak %40’lı seviyelere gitmesini bekleriz. Bu anlamda İş Bankası’nın elindeki boşa çıkan tahviller sayesinde mevduat maliyeti yönetme açısından diğer bankalara kıyasla avantajlı olabileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca krediler tarafında da artan politika faizi ile birlikte referans faize endeksli ticari kredi faiz tavanı %56.3 seviyesine yükseldi bunun da bankaların bir süredir kesintiye uğrayan ticari kredilerdeki iştahını artırmasını beklemekteyiz. Sonuç olarak İş Bankası’nın net faiz marjının 2.yarıyılda 89 baz puan artarak yılı %5,1 seviyesinde tamamlamasını ve net karının ise yıllık %10 artış göstererek bankanın yılsonunda %32 özsermaye karlılığına ulaşmasını beklemekteyiz.

İş Bankası iştiraklerini yeni kurulacak bir anonim şirkette toplayacak. Bankadan yapılan açıklamaya göre “iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmen bölünme” yöntemi ile gerçekleşecek işlem iştirak portföyünün daha verimli yönetilmesi, yeni faaliyet alanlarında stratejik yatırımlar yaparak sürdürülebilir büyümeye katkıda bulunacak bir yapı oluşturulması hedefiyle gerçekleşecek. İşlemin yılsonuna kadar gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu adımı uzun vadede banka için değer yaratımına potansiyel oluşturması sebebiyle önemli bulmaktayız. Not: İştiraklerin defterlerdeki değeri 101 milyar TL iken, gerçeğe uygun değer hesaplamamız 195 milyar TL’yi gösteriyor (bknz. tablo 1).

Hedef fiyatımızı 18.64 TL’den 25.62TL’ye çıkartıyor performans tavsiyemizi ise Endeks Üzerinde Getiri olarak koruyoruz. Banka için Gordon Büyüme Modeline dayalı değerlemememiz ile 10 yıllık tahmin süresi için (makro tahminlere dayalı olarak kademeli azalan) %30 risksiz faiz oranı, %5,5 hisse senedi risk primi ve %25,49 seviyesindeki özsermaye maliyeti varsayımıyla ulaştığımız 25,62 TL’lik hedef değer, hisse için %37 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. Hisse 2023 ve 2024 beklentilerimize göre sırasıyla 0.8x-0.6x PD/DD ve 2.8x-2.0x F/K çarpanlarından işlem görmektedir.

turkiye-is-bankasi-a-s-class-c