Gedik Yatırım – Suwen Tekstil (SUWEN) Şirket Raporu / 14.06.2023

Gedik Yatırım – Suwen Tekstil (SUWEN) Şirket Raporu / 14.06.2023

- Özet -

Şirket Ziyaret Raporu – Güçlü büyüme devam ediyor.

Birinci çeyreğe genel bakış: Zorlu yerel makro koşullara rağmen Şirket 1Ç23’te faaliyetlerini yıllık bazda önemli ölçüde büyütmeyi başardı ve marjlarını korudu. 1Ç23’te sepet büyüklüğü %72, LFL büyümesi %102 ve mağaza ziyaretçi sayısı %15 arttı. Mağaza sayısı ve toplam satış alanı bir önceki yıla göre %13,2 ve %17,5 yükseldi. Sonuç olarak, 1Ç23’te FAVÖK’ünü %124,4 ve net kârını %338 artırmayı başaran Şirket, ilk çeyreğin nispeten yavaş bir sezon olmasına rağmen güçlü net nakit pozisyonunu korudu.

2023’ün geri kalanı ve sonrası için görünüm: 2023’te şirket, bir önceki yıla göre %100’lük artışa karşılık gelen 1,8-2,1 milyar TL’lik satış geliri öngörmektedir. FAVÖK marjının 2022’deki gibi %30’larda olması ve net nakit pozisyonunun korunması, mağaza sayısının ise 2023 yılında artarak 190 mağazaya çıkması beklenmektedir. Şirket, marjlarda sürdürülebilirlik beklediğini de vurgulamaktadır. Ancak uzun vadeli dezenflasyon sürecinde marjlarda bir miktar aşağı yönlü normalleşme görebiliriz. Yine de Şirket’in ileriye dönük serbest nakdini artıracak sağlam bir iş modeline sahip olduğuna inanıyoruz. Şirket’in üretim ve stok yönetimine özel olarak odaklanması, tedarikçileriyle yakın ve uzun vadeli ilişkiler kurması ve maliyetler konusunda disiplinli olması hedefleri ulaşılabilir kılmaktadır. Daha da önemlisi, (organize) iç giyim sektörü, döngüsünün başında olduğu için (reel) ciro büyümesinin güçlü kalacağını ve ölçek ekonomisinin de etkisi ile karlılığın sağlıklı bir şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Bu organize pazardaki eğilim aynı zamanda işletmenin, değişen tüketim alışkanlıklarından ve turizmde beklenen büyümeden yararlanmasına da yardımcı olacaktır. Şirket aynı zamanda uluslararası alanda da büyümektedir. Halihazırda Romanya, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 7 mağazası bulunmaktadır. Şirket, Cezayir’e ve Katar’a açılmayı ve mevcut ülkelerde de daha fazla mağaza açmayı öngörmektedir. Şirket, 5 yıl içinde 80’den fazla mağaza eklemeyi ve gelirlerinin %20’sinden fazlasını uluslararası satışlardan sağlamayı planlamaktadır.

Değerleme çarpanları ve hisse senedi performansı görünümü: Sonuç olarak, Suwen’in mali açıdan güçlü ve tam anlamı ile bir ‘büyüme’ şirketi olduğuna inanıyoruz. 2023’de, %30 FAVÖK marjı ve 1,9 milyar TL ciro varsayımı ile Şirket’in 570 milyon TL FAVÖK elde etmesi ve bunun da %88’lik bir FAVÖK büyümesine karşılık gelmesi beklenebilir. Ayrıca, bu varsayımlar hissenin 3,3x FD/FAVÖK çarpanlarında işlem görmesi anlamına geliyor ve şirketin uzun vadeli reel büyüme görünümü göz önüne alındığında bu çarpan oldukça cazip seviyede bulunuyor.

suwen-tekstil-sanayi-pazarlama-a-s-2