Şeker Yatırım – Halk Bankası (HALKB) 2Ç23 Bilanço Analizi

Şeker Yatırım – Halk Bankası (HALKB) 2Ç23 Bilanço Analizi

- Özet -

Tavsiye : TUT
Hedef fiyat (TL) : 15.65
Artış potansiyeli (%) : 12%

Beklentilerin hafif altında
HalkBank 2Ç23 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif altında 699 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %84 azalma). Açıklanan net kar rakamı bizim 733 milyon TL beklentimizin ve 790 milyon TL piyasa beklentisinin %5 ve %12 altında gerçekleşmiş oldu. Bankanın 6 aylık karı 4,955 milyon TL olup geçen yıla göre %8 oranında artarak %9,7 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

Ücret ve komisyon gelirleri beklentimizden iyi, net faiz gelirleri ise negatif sürpriz yaparak beklentimizin altında gelmiştir. Sektörde görülen trendin aksine banka 1,077 milyon TL ticari zarar açıklamıştır. Net faiz gelirlerindeki fonlama maliyetlerindeki yüksek artış sebebiyle sert düşüş karlılığı baskılamıştır. Efektif vergi oranı %72 seviyesindedir.

Marjlarda görece sert zayıflama, ücret ve komisyon gelirlerinde güçlü toparlanma, TL kredilerde tüm segmentlerde büyüme, TL mevduat büyümesinde yavaşlama, vadesiz mevduatlarda hafif pazar payı kayıpları, ikinci aşama kredi karşılık oranında sert gerileme ve sermaye yeterliliğinde zayıflama çeyreğin ana unsurlarıdır.

Hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz. 15,65 TL olan hedef fiyatımızın %12 artış potansiyeli bulunmaktadır. TUT tavsiyenizi koruyoruz. Hisse 2023T 7,1x F/K ve 0,8x F/DD çarpanlarıyla ve %13,3 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

halkyatirim