Şeker Yatırım – Menkul Kıymet Yabancı Payı / 14.09.2023

Şeker Yatırım – Menkul Kıymet Yabancı Payı / 14.09.2023

- Özet -

YABANCI MENKUL KIYMET STOKU

TCMB verilerine göre seçim sonrası 1-8 Eylül haftasında yurtdışı yerleşikler (yabancılar) fiyat ve kur etkisinden arındırılmış olarak hisse senedinde 1 milyon dolarlık satış yaptı. BIST’te üç haftalık 518 milyon dolarlık çıkış sonrası geçen haftaki güçlü giriş sonrası geçen hafta yabancı pozisyonun yatay seyrettiği görülüyor. Ancak bu hafta yükselen yabancı payı BIST’te sınırlı da olsa yabancı alımının devam ettiğine işaret ediyor.

DİBS tarafında haftalık kesin alım-satım işlemlerine göre (repo hariç) yabancılar Tahvil’de haftalık 28 milyon dolarlık net satış yaptı. DİBS tarafında uzun süre sonra geçen hafta Mart 2021’den beri haftalık en güçlü yabancı girişi gerçekleşti. Tahvil faizlerindeki yükselişle birlikte ve rasyonel politikalara geçiş sonrası tahvil tarafına yabancıların ilgisi devam edebilir. DİBS yabancı payı hesaplamalarımıza göre (kesin alım/satım ve repo hariç) %0,77 seviyeleri ile tarihi düşük seviyelere yakın seyrediyor. BIST’te yılbaşından beri toplamda 63 milyon dolarlık yabancı girişi yaşanırken, DİBS’te 395 milyon dolarlık giriş gerçekleşti. Toplamda 2023 yılında Hisse ve DİBS’e 458 milyon dolar giriş gerçekleşti. Yabancıların toplam Hisse senedi stoku piyasa değeri 08 Eylül itibarıyla 33,00 milyar dolar olurken, DİBS (repo hariç tahvil) stoku 1,12 milyar dolar oldu.

seker-yatirim-menkul-kiymet-yabanci-payi-14-09-2023-a

YABANCI PAYI/TAKAS ADETİ ve BIST 100 KARŞILAŞTIRMALI GRAFİK

seker-yatirim-menkul-kiymet-yabanci-payi-14-09-2023-b

BIST yabancı payı Haziran ayı başında %27,43 ile verinin yayınlandığı tarihten beri en düşük seviyesine gerilerken, geçen hafta %31,45 olan yabancı payı bu hafta %32,48 (T-3 takasını gösteriyor) seviyesine yükseldi. Yabancı payındaki yükseliş son bir hafta güçlü bir yabancı girişi olduğuna işaret ediyor. Yabancı payı halka açık piyasa değeri üzerinden hesaplandığı için yabancı sahipliğindeki halka açık piyasa değeri yüksek olan hisselerin piyasa değerindeki değişimler yabancı payı hesaplamasını etkiliyor. Ayrıca piyasa değeri ve yabancı payı yüksek olan hisselerin piyasa değerinde meydana gelen düşüş ya da yükselişler de yabancı giriş/çıkışından bağımsız olarak yabancı payı hesaplamasını etkiliyor. Hesaplama yöntemi nedeniyle yabancı giriş-çıkışı için sağlıklı analiz yapılması için bu veri ile birlikte TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan menkul kıymet istatistikleri ile BIST’in yayınladığı aylık net yabancı giriş-çıkış verilerinin birlikte değerlendirilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Ayrıca üstteki grafikte siyah çizgi (Mavi: Yabancı payı; Kırmızı: BIST-100) ile gösterilen yapancı hisse adeti de takip edilebilir. Yabancı sahipliğindeki hisse adetinin seçim sonrası bedelsiz sermaye artırımlarının da etkisiyle güçlü yükseliş gerçekleştirdiğini ve yükselişine devam ettiği görülüyor.

seker-yatirim-menkul-degerler-a-s