A1 Capital Yatırım – Bist100 Teknik Bülten / 10.07.2023

A1 Capital Yatırım – Bist100 Teknik Bülten / 10.07.2023

BIST100
Haftanın genelinde güçlü seyrini koruyan BIST100 endeksinde zirve seviyelerinin tazelendiği bir hafta geçirdik. Geçtiğimiz hafta en düşük 5867 seviyesini gören endekste en yüksek 6223 seviyesi test edildi. Alım iştahının güçlü seyrettiği haftada BIST 100 endeksi haftayı %7.43 oranında değer kazanımı ile 6187.09 seviyesinden tamamladı.

Bankacılık sektörü, endeksin yükselişine ayak uyduramasa da %1.06 değer kazanarak haftayı tamamladı. Sanayi endeksinde ise daha güçlü bir görünüm hakimdi ve haftalık bazda %8.44 oranında değer kazanımı gerçekleşti.

Teknik göstergelere baktığımızda kısa vadeli bazı göstergelerin aşırı alım yani direnç seviyelerine yaklaşmış olmasına rağmen şimdilik net bir güç kaybı görmüyoruz. Ancak bankacılık sektör hisselerinde hareketlerin yavaşlamış olması önümüzdeki dönem açısından daha temkinli kalınması gerektiğini gösteriyor.

Endekste son 7 haftalık süreçte %40’ın üzerinde değer kazanımını göz önüne aldığımızda artık yeni pozisyon açılmasını riskli buluyoruz. Taşınan pozisyonlar açısından daha temkinli kalınması yararlı olacağı kanaatindeyiz.

Bu süreçte hisse bazlı zarar kes seviyelerinin daha yakından izlenerek, desteklerin kırılması ile beraber pozisyonlarda kademeli olarak satım stratejisi izlenmesini öneriyoruz.

6000 seviyesini haftalık bazda ilk destek noktası olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece geri çekilmeler kısa vadeli düzeltme olarak değerlendirilebilir ve hisse bazlı pozisyonlar bu desteğinin üzerinde sürdürülebilir.

a1-capital-yatirim-menkul-degerler-a-s