Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 08.05.2024

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 08.05.2024

Piyasa Gündemi
Hafta başından bu yana, ABD’de önemli bir veri akışı izlenmiyor. Veri bazlı hareketler görülmüyor. Açıklanan ABD bilançoları, hisse bazlı ayrışmalara neden olmaya devam ediyor. Fed üyelerinin konuşmaları takip ediliyor. Üyeler, faiz indirimini öteleyen açıklamalarını sürdürüyor. Bugün içinde üyelerden gelecek konuşmalar olabilir. Bugün ABD’de önemli bir veri akışı bulunmamaktadır. Avrupa tarafında da, veri takvimi sakin görülüyor.

Yurt içinde; Bloomberg haberine göre Türk bankalarının yabancılarla swap limitlerini artırmak üzere çalışma yapıldığı belirtiliyor. Bu konunun, Türkiye’ye girişi istenen yabancı yatırımcıların ekonomi yönetimine sundukları temel talepler arasında yer aldığı biliniyor. Öncelikli olarak daha uzun vadeli işlemlerle ilgili limitlerin gevşetilmesinin planlandığı, böylelikle kısa vadede ortaya çıkabilecek istenmeyen oynaklık etkisinden sakınılmak istendiği belirtiliyor. Swap kanallarının açılmasının ilk etapta sermaye girişlerinin hızlanmasına yardımcı olacağına inanıyoruz. Bir başka önemli konu ise Kara Paranın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) Türk yetkililerle Türkiye’nin gri listede kalmasına neden olan kara para aklama ve yasa dışı finansmanla ilgili gelişmeleri ele aldığı toplantılar yapıldığına yönelik haber akışları takip edildi. Kaynaklardan gelen bu habere göre, bu görüşmelerin FATF’ın önümüzdeki ay yayımlayacağı rapor öncesinde yapıldığına da değinildi.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 17:30 TR Hazine Nakit Dengesi Önem:Orta

BIST-100 Strateji
Gün içerisinde düzeltme eğiliminin hız kazandığı ancak kapanışa doğru bankacılık sektöründe güç kazanan alımlarla zirvelerin yenilendiği BIST-100 Endeksi günü %0,68 oranında değer kazanımıyla 10.337 puandan tamamladı. Gün içi oynaklığın artış kaydettiği endekste 10.300 üzerinde tutunma korunabilirse 10.376 ile 10.400 seviyeleri kısa vadeli direnç noktaları olup, devamında 10.450 ve 10.500 seviyeleri direnç konumunda bulunmaktadır. Güçlü bir direnç olarak takip ettiğimiz 10.500 üzeri kapanışlarda alımlar yeni bir ivme kazanabilir. Endekste 10.300 altında yeniden kâr satışlarının yaşanması durumunda ise 10.200 ilk güçlü destek noktasıdır. Bu seviye altında 10.140 – 10.080 ve 10.000 seviyelerine doğru geri çekilmeler gündeme gelebilir. BIST-100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s