Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 08.12.2023

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 08.12.2023

Piyasa Gündemi
Küresel piyasalar için bu haftanın verisi ABD’de tarım dışı istihdam ve bugün açıklanması bekleniyor. Kasım ayına yönelik tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri de bugün açıklanacak. ABD istihdam ve enflasyon verileri, Fed’in nasıl bir yol izleyeceğine dair önemli olacak. Ancak piyasalar, Fed’in para politikasında sıkılaşma döngüsünü neredeyse tamamlayacağına ikna olmuş durumda. Bugünkü veri, küresel borsalar ve emtialar üzerinde etkisini gösterebilir ancak sınırlı kalması bekleniyor. Son günlerde, ABD ve Avrupa Merkez Bankalarının faiz artışına son verdiğine yönelik beklentiler, risk iştahını desteklerken, emtialarda da pozitif seyirleri destekliyor. Bu hafta, ekonomilerde olası durgunluk senaryolarının konuşuluyor olması zaman zaman risk iştahında dalgalanmalara neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı dün görüştü ve iki ülkenin ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması konusunda mutabık kaldıkları belirtildi. Haftalık olarak açıklanan istatistikler doğrultusunda; mevduat faizinin yüzde 50’ye yaklaştığı görülürken, TCMB’nin brüt rezervlerinde yükselişin devam ettiği izleniyor. Yurt içinde bugün için önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 10:00 Alm. TÜFE Önem:Yüksek
• 16:30 ABD Tarım Dışı İstihdam Önem:Yüksek

BIST-100 Strateji
Güne düşüşle başlayan ve uzun süre baskı altında kalan BIST 100 Endeksi, seansın son saatinde gelen güçlü alımlarla %1,58 yükselişle 7.978,82 puandan günü tamamladı. Bir gün önce bankacılık sektöründeki alımlar yerini kar satışlarına bırakırken yükseliş genele yayıldı. Kısa vadeli önemli destek olarak gördüğümüz 100 günlük basit ortalamanın geçtiği 7.800 altına sarkma görülse de tepki alımlarıyla güçlü kapanış gerçekleşti. 7.800-8.150 bandındaki sıkışmanın devam ettiği endekste bir süre daha volatilite görülebilir. Gün içi 8.000 üstünde 8.070 ve 8.100- 8.150 direnç bölgesine doğru yükselişler beklenebilir. Olası kar satışlarında ise 7.910-7.880 bandı destek olarak takip edilebilir. Son dönemde önemli direnç haline gelen 8.100/8.150 bandında içerisinde kapanış, haftaya direncin yukarı yönde kırılma potansiyelini artıracaktır.

BIST 100 Endeksinin güne hafif alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s