Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 13.06.2023

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 13.06.2023

Piyasa Gündemi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz enflasyonu düşürmeye yönelik adımların atılacağını vurguladı. Yurtiçinde ülke ekonomisi nisan ayında 5,40 milyar dolar ile 18 ay üst üste cari açık vermiş oldu. Bugün ABD’de açıklanacak enflasyon rakamı günün majör başlığı konumunda bulunurken, volatilite artış kaydedebilir. Yurt içinde önümüzdeki süreçte normalleşmeye ilişkin yapılacak hamleler para politikası açısından belirleyici olacağından yakından takip ediyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 09:00 Almanya – TÜFE ( Aylık/Yıllık): Orta
• 15:30 ABD – TÜFE (Aylık/Yıllık): Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç
Küresel piyasalarda majör Merkez Bankaları’nın kararları öncesi dalgalı seyir ön plana çıkarken, yurt içinde volatilite yüksek kalmaya devam ediyor. Haftanın ilk işlem gününe güçlü başlayan BIST-100 Endeksi dün %0,67’lik kayıpla günü 5.588,98 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişle kapatırken, ABD vadelilerinde bu sabah alıcılı seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında yeşil renk hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 23,58 TL – 23,65 TL aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:30 itibariyle 23,68’li seviyelerden işlem görüyor. BIST- 100 Endeksi’nin güne volatil bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji
Sektör bazlı hareketlerin ön plana çıktığı günde havacılık, perakende, metal sanayi sektörleri endekse pozitif katkı sağlarken bankacılık sektörü baskı yarattı. Teknik açıdan zirve bölgesi altında kalıcı olması halinde son dönemdeki yükselişin kar satışları beklenebilir. Kısa vadede olası kar satışları 5.425 üstünde karşılandığı sürece yeni zirvelerin test edilmesini beklediğimiz endekste, gün içi 5.580 seviyesinin altında 5.520-5.500 bandı önemli destek olarak takip edilebilir. Bölge altına sarkması durumunda 5.425 ana destek gündeme gelebilir. Yükselişlerde 5,704-5,730 önemli direnç haline geldi. Gün içi ve kısa vadede yükselişin devamı için zirve bölgesi üstünde hacim destekli alımlar ve kapanışlar görmek gerekir.

Önemli Sektör Şirket Haberleri
Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcılar mayıs ayında nette 574 milyon dolarlık satış yaparken yılbaşından bu yana toplam çıkış 1.733 milyon dolar seviyesine ulaştı. Mayıs ayında en fazla alınan hisseler Tofaş, Anadolu Efes, Koç Holding, Ülker ve Coca Cola İçecek olurken, Bim Mağazalar, Şişe Cam, Tüpraş, Pegasus ve Aselsan en fazla net satım yapılan hisseler oldu.

Dolar/TL
Yurt içerisinde cari işlemler dengesi nisanda 5,4 milyar dolar açık verdi. Böylece yıllıklandırılmış cari açık 57,8 milyar dolar ile Temmuz 2012’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Diğer taraftan işsizlik oranı nisanda 0,1 puanlık artışla %10,2 seviyesine yükseldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyon gelişmelerinin öncelikli konu olduğunu ve de enflasyonu düşürmeye yönelik politikaları uygulayacaklarını bildirdi. ABD tarafında ise Federal bütçe dengesi mayısta 240 milyar dolar açık verdi. Açıklanan verilerin fiyatlamalara etkisi olmadı. Bugün gözler ABD’de açıklanacak olan tüketici enflasyonunda olacak. Çarşamba günkü FOMC toplantısı öncesi enflasyon verileri piyasada oynaklığı artırabilir. Dolar/TL, bu sabah saat 08:30 itibariyle 23,68’li seviyelerde seyrediyor.

Faizler
10 yıl vadeli hazine tahvil faizi dün 160 baz puanlık yükselişle günü %16,7 seviyesinden tamamlarken, 2 yıl vadeli tahvil faizi ise 118 baz puanlık yükselişle günü %16,87 seviyesinden tamamladı. Kısa ve uzun vadeli tahvil faizleri haftaya yükseliş eğilimi başladı. Piyasada gözler 22 Haziran’da TCMB’nin alacağı faiz kararında ve karar metninde vereceği mesajlarda olacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in rasyonel zemine dönme ve uluslararası normlara uygunluk açıklamaları sonrası dün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın enflasyonu düşürmeye yönelik politikaların uygulanmasına yönelik söylemleri takip edildi. Bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı, 7 yıl vadeli değişken faizli devlet tahvili ile 9 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili için ihale düzenleyecek.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s