Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 29.04.2024

Gedik Yatırım – Bist Günlük Bülten / 29.04.2024

Piyasa Gündemi
Küresel piyasalarda, ABD’de açıklanan 1.çeyrek finansalları sebebiyle hisse bazlı ayrışmalar devam ediyor. Bir yanda, Fed ile ilgili beklentilerde, piyasaları etkiliyor. Fed’in faiz indirimine gitme ihtimali ötelendikçe, piyasalarında kafası karışıyor. Bu hafta, ABD’de Fed ve istihdam haftası olacak. Çarşamba günü Fed’in faiz kararı var ve faiz indirimine dair piyasalara vereceği mesajlar yakından izlenecek. Fed faiz kararı öncesinde piyasalarda temkinli seyirler görülebilir. Şirket karları açıklandıkça, hisse bazlı ayrışmaların devam etmesi beklenebilir. Bugün için ABD’de veri takvimi sakin. Avrupa’da Euro Bölgesi tüketici güven endeksi ve Almanya’da enflasyon verileri açıklanacak.

Yurt içi piyasalarda, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch yapmış olduğu açıklamasında, Türkiye’de seçim sonrası mali duruşta beklenen sıkılaşmanın, para politikasının etkinliğini güçlendireceğini belirtti. Politika tutarlılığındaki bu iyileşmenin sürdürülmesinin daha düşük enflasyonu, daha dar bir cari açığı ve uluslararası rezervlerdeki toparlanmayı destekleyeceğine değinildi. Bunun da Türkiye’nin kredi notu açısından olumlu olabileceğine işaret edildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamasında, Türkiye ekonomisine yönelik artan güven ve öngörülebilirliğin dış finansman sağlamayı da olumlu etkilediğini belirtti. 2023 yılının ilk beş ayında 2,9 milyar dolar net portföy çıkışı olurken, Haziran 2023-Şubat 2024 döneminde 16,8 milyar dolar net portföy girişi gerçekleştiğini söyledi. Bugün içeride açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 10:00 TR Ekonomik Güven Endeksi Önem:Orta
• 15:00 Alm TÜFE Önem:Yüksek

BIST-100 Strateji
Haftanın son işlem gününde yükselişlerin güç kazandığı ve zirvelerin yenilendiği BIST-100 Endeksi cuma gününü %2,05 oranında değer kazanımıyla 9.916 puandan tamamladı. Endekste hafta kapanışının 9.849 üzerinde gerçekleşmesini ve zirvelerin yenilenmesini teknik açıdan olumlu değerlendiriyoruz. 9.849 üzerinde kalıcılık korunduğu sürece kısa vadede 10.000 seviyesi ilk güçlü direnç konumundadır. Psikolojik öneme sahip 10.000 puan üzerindeki kapanışlarda alımların gücünü koruyabileceği endekste 10.200 – 10.300 aralığı ilk hedef bölgesi olarak takip edilecektir. Kâr satışlarının yaşanması halinde ise 9.849 – 9.800 aralığı kısa vadeli ilk destek bölgesi olup, devamında 9.700 ve 9.600 seviyeleri destek konumunda bulunmaktadır. BIST-100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s