Gedik Yatırım – Günlük Bülten / 05.05.2023

Gedik Yatırım – Günlük Bülten / 05.05.2023

Piyasa Gündemi
ABD ve Avrupa Merkez Bankalarının faiz kararları, bu haftanın en önemli verileri arasındaydı. Her iki kararı geride bırakırken, haziran ayı toplantılarına dair beklentilerinde şekillenmeye başladığı görülüyor. Haziran ayı toplantılarına kadar açıklanacak ekonomik veriler yine önemini koruyacaktır. Bugün ABD’de istihdam günü. Nisan ayına yönelik tarım dışı istihdam, işsizlik oranı açıklanacak. Verilerin piyasaların seyri üzerinde belirleyici olması beklenebilir.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
– 12:00 EuroB. Perakende Satışlar Önem: Yüksek
– 15:30 ABD Tarım Dışı İstihdam Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç
ECB dün beklentilere paralel 25 baz puanlık faiz artışına giderken, faiz artırım hızını düşürdü. Banka bilanço küçültmeyi hızlandırırken, ECB Başkanı C. Lagarde artışlara ara verilmediği konusuna netlik getirdi. Son günlerde gün içi marj genişlerken, BIST-100 Endeksi dün %0,04 oranında kayıpla 4.484,35 puandan tamamladı. Bugün tarımdışı istihdam rakamları günün majör başlığı konumunda bulunuyor. ABD borsaları günü negatif kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında karışık seyir hâkim. Avrupa borsalarının güne zayıf açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 19,48 – 19,49 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 19,49’lu seviyelerden işlem görüyor. BIST- 100 Endeksi’nin güne volatil bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji
Güne sınırlı kayıpla başlayan BIST-100 Endeks’de 4.570 direncine doğru güçlü alımlar görülse de öğleden sonra gelen satışlar ile %0,04 değer kaybıyla kapanış gerçekleştirdi. Yükselişlerde hacmin düşük kalması alımların sadece tepki hareketi olarak kalmasına neden olduğunu düşünüyoruz. Haftanın son işlem gününde endeksin volatil açılmasını ve kısa vadede oynaklığın devam edebileceğini değerlendiriyoruz. Gün içi 4.500 üstünde tutunma sağlanabilir ise 5 gho da geçtiği ve dün gün içi zirve olan 4.578 ve 4.630 direnç seviyelerine doğru alımların güç kazanması beklenebilir.4.450 gün içi ilk destek bölgesi olup altında fiyatlamalarda 4,390-4.311 seviyeleri takip edilebilir. BIST 100 Endeks’inde kısa vadede 4.630 puan altında kalındığı sürece yükselişlere karşı temkinli olunmalıdır.

Dolar/TL
TCMB yılın ikinci enflasyon raporunda 2023 yılı için enflasyon tahminini %22,30 düzeyinde sabit tuttu. Reel efektif döviz kuru nisanda 59,38’den 58,94’e geriledi. TCMB brüt döviz rezervleri geçen hafta 114,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. ABD tarafında işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 13 bin kişi artarak 242 bine yükseldi. ABD dış ticaret dengesi martta beklentilerin hafif üzerinde 64,2 milyar dolar açık verdi. Açıklanan verilerin fiyatlamalara etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Bugün yurt içerisinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD tarafında ise başta tarım dışı istihdam olmak üzere işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri takip edilecek. Hafta başından itibaren hafif yükseliş eğilimi kaydeden Dolar/TL, bu sabah saat 08:30 itibariyle 19,49’lu seviyelerden işlem görüyor.

Faizler
10 yıl vadeli hazine tahvil faizi dün 82 baz puanlık düşüşle günü %12,28 seviyesinden tamamlarken, 2 yıl vadeli tahvil faizi ise 38 baz puanlık düşüşle günü %7,60 seviyesinden tamamladı. Gösterge faizde hafta başından itibaren sert düşüşler görülmekle birlikte mevcut durumda %8,50 olan politika faizinin altında seyretmekte. TCMB’nin menkul kıymet tesisine yönelik regülasyonlarının tahvil faizleri üzerindeki etkisinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda önümüzdeki süreçte de regülasyonlara yönelik haber akışları takip edilecektir. TCMB’nin Liralaşma stratejisi kapsamında almış olduğu makroihtiyati tedbirler sonrasında tahvil faizlerinin politika faizine yakınsadığı ve de uzun vadeli tahvil faizleri ile enflasyon arasındaki makasın açık kalmaya devam ettiği görülmekte.

gedik-yatirim-menkul-degerler-a-s