Global Menkul – Piyasa Özeti / 21.02.2023

Global Menkul – Piyasa Özeti / 21.02.2023

Endeksin yeni işlem gününe hafif satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Yurt içinde yaşanan depremler dolasıyla, herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

BIST100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 2,43 değer kazanarak 5148,93 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 73,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Haftanın ilk işlem günü getiri performansı açısından, iletişim sektörünün diğer sektörlere göre görece daha zayıf kaldığı izlenirken, taş ve toprak sektörü ise pozitif ayrıştı. Endeksin yeni işlem gününe hafif satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Teknik olarak bakıldığında, endeks açısından 22 günlük hareketli ortalamasına tekabül eden 5110 seviyesi kritik bir eşik olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 5180-5260-5320 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bu seviye altında geçişlerde ise 5080-5050-5000 kısa vadede destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

Dün, ABD’de piyasaların kapalı olması ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) hafta içerisinde yayımlayacağı toplantı tutanakları öncesinde küresel piyasalarda azalan hacim ile birlikte yön arayışı devam ederken, risk iştahında kısa vadede kısmi azalışların yaşandığı görüldü.

Yeni işlem gününde, Asya seansında işlem gören endeks ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinde zayıf seyrin devam ettiği izleniyor

Bugün yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Küresel piyasalarda dünya genelinde açıklanacak olan öncü PMI verileri, Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksi ve ABD’de konut satış verileri yakından izlenecek.

global-menkul-degerler-a-s