Global Menkul – Piyasa Özeti Bülten / 22.02.2023

Global Menkul – Piyasa Özeti Bülten / 22.02.2023

Endeksin yeni işlem gününe hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

BIST100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,01 değer kazanarak 5149,39 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 85,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Haftanın ikinci işlem günü getiri performansı açısından, ulaştırma sektörünün diğer sektörlere göre zayıf kaldığı izlenirken, taş ve toprak sektörü ise pozitif ayrıştı. Endeksin yeni işlem gününe hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Teknik olarak bakıldığında, endeks açısından 22 günlük hareketli ortalamasına tekabül eden 5116 seviyesi kritik bir eşik olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 5180-5260-5320 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bu seviye altında geçişlerde ise 5080-5050-5000 kısa vadede destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

Küresel piyasalarda, Fed’in uyguladığı para politikasına yönelik belirsizliklerin devam etmesi ve ABD-Çin-Rusya arasında artan gerilim, risk iştahında azalışlara neden olurken, finansal enstrüman fiyatlama davranışlarında volatilitenin arttığı görüldü.

Yeni işlem gününde, Asya seansında işlem gören endeks ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinde karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak olan imalat sektörüne ilişkin veriler takip edilecek. Küresel piyasalarda ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) 31 Ocak-01 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirdiği toplantısına yönelik tutanaklar yayımlanacak. Tutanaklar ardından küresel piyasalarda finansal enstrüman fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir. Gün içerisinde, Almanya’da açıklanacak olan tüketici fiyat endeksi ve IFO iş dünyası güven endeksi takvimde yer alan diğer veriler olarak takip edilecektir.

global-menkul-degerler-a-s