Ikon Menkul – Yurt Dışı Hisse Senetleri Raporu / 13.02.2023

Ikon Menkul – Yurt Dışı Hisse Senetleri Raporu / 13.02.2023

PayPal Holdings Inc, düzenleyiciler kripto para birimleri üzerindeki incelemeyi artırırken ve projedeki temel ortak New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı tarafından bir soruşturmayla karşı karşıya kalırken, stablecoin üzerindeki çalışmalarını askıya aldı. PayPal önümüzdeki haftalarda dolar tarafından bire bir desteklenecek olan stablecoin’i piyasaya sürmeyi umuyordu.

Chevron Corp, Cuma günü yaptığı açıklamada, Myanmar’daki varlıklarını Kanadalı şirket MTI’ye satmayı kabul ettiğini söyledi. Chevron, 2021’de ki askeri darbeden sonra ülkedeki insan hakları ihlallerini kınamıştı bu satış ile ülkeden ayrılmayı planlıyor. ABD’li şirket Cuma günü Yadana Projesi’ndeki %41,1’lik hissesini MTI’nin bir yan kuruluşuna açıklanmayan bir bedel karşılığında satmayı kabul ettiğini söylerken, Yadana, ev içi kullanım ve Tayland’a ihracat için doğal gaz üretiyor.

Tesla Inc, CEO’su Elon Musk, daha önce şirketin Supercharging ağını rakiplere açma olasılığından bahsetmişti, ancak henüz Amerika Birleşik Devletleri’nde bunu yapmadı. Bununla birlikte, gereksinimler nihaileştirilirse ve Tesla yine de reddederse, Başkan Joe Biden’ın önümüzdeki yıllarda vermek istediği 7,5 milyar dolarlık sübvansiyonun dışında kalacak. Joe Biden 500.000 eletrikli araç şarj cihazını bütün ulus geneline yaymak istiyor. Şarj ağı, 2030 yılına kadar ABD’deki tüm yeni araç satışlarının %50’sini elektriğe çevirerek başkanın iklim değişikliğiyle mücadele planları için çok önemli.

Citigroup, Banamex’in satışı için Grupo Mexico ile ileri düzey görüşmelerde bulunuyor.

Johnson&Johnson, güç durumdaki bir biyoteknoloji stoğuna yaptığı yatırımı yeniden artırdı ve geçen yıl hızla yükselen bir cerrahi robotik üreticisindeki pozisyonunu düşürdü. Johnson&Johnson, dördüncü çeyrekte MeiraGTx Holdings’e (MGTX) yatırımını ikiye katladı ve Procept BioRobotics’teki hissesini yarıdan fazla artırdı. J&J, diğerlerinin yanı sıra yatırım değişikliklerini Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu bir formda açıkladı.

Meta hissesi, Financial Times’ın sosyal medya devinin yeni işten çıkarmalara hazırlanırken ekip bütçelerini belirlemeyi ertelediğini bildirmesinin ardından ABD seansı öncesi %2 alıcılı seyrediyor. Walt Disney hissesi, JPMorgan’ın akış kayıpları hafifledikçe %20 artabileceğini söyleyerek eğlence devi için piyasa üstü getiri görüşünü söylemesinin ardından ABD seansı öncesi hafif alıcılı seyrediyor.

ikonmenkuldegerler