Tacirler Yatırım – Günlük Bülten / 21.06.2023

Tacirler Yatırım – Günlük Bülten / 21.06.2023

Piyasa Yorumu
Bugün, global piyasalarda veri akışının hafif yaşanacağı bir gün geçireceğiz. ABD’de “Juneteenth” bayramı sonrası haftanın ilk işlem gününde ABD borsaları genelinde satıcılı seyir hakimdi. Değerli madenler ve EUR/USD paritesinde de ABD borsaları gibi satıcılı seyir gözlemledik. Dolar Endeksi (DXY) tekrar 102.5 seviyelerinin üzerine yükseldi. Bugün, Fed ve AMB yetkililerini açıklamalarını takip edeceğiz. Yeni güne başlarken, Asya borsaları genelinde karışık seyir hâkim.

Dün satıcılı seyir izleyen Bist100 endeksi, 5.251,61 puan seviyesinden günü kapattı. Hafta başındaki sert satışların ardından piyasa genelinde hem getiri olarak hem de hacimsel olarak bir durgunluk gözlenirken bankacılık endeksindeki yükselişin yarın gerçekleşecek olan PPK toplantısına dair olumlu sinyaller verdiği kanısındayız. Düşük hacimli bir günü geride bırakan endeks için belirsizlik sürerken aşağı yönlü seyrin devam etmesi durumunda ise 100 günlük hareketli ortalaması olan 5.014 puan seviyesinin güçlü bir destek noktası oluşturmaya devam ettiğini düşünüyoruz. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 5.300 puan seviyesini ve ardından 5.250 puan seviyesini takip edeceğiz. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 5.200 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana destek noktamız 5.150 puan seviyesi.

Şirket ve Sektör Haberleri
CSEL– Şirket, pay başı brüt 0,15 TL temettü dağıtacak. Temettü verimi, %0,25’tir.

ALFAS– Şirket, bir yıl süreli üretim anlaşması imzaladı. Üretim periyodunda 1,8 milyon TL’lik ciro katkısı hedefleniyor. Ciro hedefi son 12 aylık gelirlerin %52’sine tekabül ediyor.

COSMO– Şirketin iştiraki Harvey Burger, İstanbul’da bir yeni mağaza açtı. Ek olarak, Rize’de iki adet franschise mağaza sözleşmesi imzaladı.

CWENE– CW Enerji, ilişkili tarafı olan CW Akademi’nin sahibi olduğu arsayı 3 yıllığına kiraladı. Aylık ödeme 1,9 milyon TL + KDV’dir.

SANFM– Sanifoam Endüstri, kapasite artırım hedeflerine yönelik olarak 26 milyon TL karşılığında arsa satın almaya karar verdi.

TUKAS– Şirket, Niğde Fabrikası’nda Mısır Konservesi üretimine başladı.

VERTU– Şirket, pay başı brüt 0,15 TL temettü dağıtacak. Temettü verimi, %0,55’tir.

tacirler-yatirim-menkul-degerler-a-s