Tacirler Yatırım – Günlük Bülten / 23.06.2023

Tacirler Yatırım – Günlük Bülten / 23.06.2023

Piyasa Yorumu
Geçtiğimiz işlem gününde, ABD’de İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri beklentilerin üzerinde açıklandı. Verilerin açıklanmasının ardından, ABD borsaları genelinde alıcılı seyir hakimken, EUR/USD paritesi ve değerli madenlerde ise satıcılı seyir hakimdi. Bugün, ABD’de satın alma müdürleri endeksi verilerini takip edeceğiz. Yeni güne başlarken, Asya borsaları genelinde satıcılı seyir hakim.

Dün alıcılı seyir izleyen Bist100 endeksi, 5.428,26 puan seviyesinden günü kapattı. PPK kararı ile alınan faiz artırım kararı piyasa beklentisi olan %20’nin 500 baz puan altında %15 olarak gerçekleşti. Bu karar finansal kesim üzerinde ve özellikle bankacılık hisselerinde baskı yaratırken, endeksinin kalanında sert alımlara neden oldu. Önümüzdeki toplantıya kadar geçen sürede ağırlıklı olarak banka dışı hisse senetlerinin daha olumlu performans sergilemesini bekliyoruz. Bugün endekste dünkü olumlu havanın yerini hafif ılımlı bir havaya bırakabileceğini düşünüyoruz. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 5.480 puan seviyesini ve ardından 5.530 puan seviyesini takip edeceğiz. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 5.380 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana destek noktamız 5.340 puan seviyesi.

Şirket ve Sektör Haberleri
ACSEL– Açıselsan, geri alım program kapsamında aldığı 368,284 adet payı (sermayenin %3,45’i) VERUS’a sattığını bildirdi.

ARCLK– Şirket, Whirlpool’un MENA bölgesinde faaliyet gösteren iki iştirakinin Beko tarafından satın alınması için sözleşme imzaladı. Toplam 20 milyon Euro ödenmesi öngörülüyor.

BRSAN– Borusan Boru’nun sermayesinin %73,5’ini temsil eden payların sahibi olan “BMBYH”nin toplam sermayesinin %23’üne sahip olan Salzgitter paylarının tamamını 52,8 milyon Euro karşılığında Borusan Holding A.Ş.’ye sattı.

DZGYO– Deniz GYO, Muğla ili Ortaca ilçesinde proje geliştirmek için görüşmelere başladığını bildirdi.

FENER– Fenerbahçe, Edin Dzeko’yu transfer etti. Sözleşme iki yıllık olup, sporcuya yıllık 4,2 milyon Euro ödenecek.

ONCSM– Şirket, katıldığı ihalede 16,7 milyon TL ile en iyi teklifi verdi.

SANKO– Şirket, pay başı brüt 1 TL temettü dağıtmaya karar verdi. Temettü verimi %4,7’dir.

VESTL– Vestel, yatırım teşvik belgesi aldı.

ZOREN– Zorlu Enerji, “ZES” paylarının tamamını iştiraki olan Electrip’e 49,4 milyon Dolar karşılığında sattı. Ek olarak, Electrip’in sermaye arttırımına 45,9 milyon Euro tutarında iştirak etti.

tacirler-yatirim-menkul-degerler-a-s