Tacirler Yatırım – Teknik Analiz Bülteni / 02.05.2024

Tacirler Yatırım – Teknik Analiz Bülteni / 02.05.2024

tacirler-yatirim-teknik-analiz-bulteni-02-05-2024

Güne Başlarken
Günaydın. Fed, beklendiği gibi politika faizlerde değişikliğe gitmedi, ancak son dönemde olasılıklar arasında sayılan faiz artırım söylemlerini kesin bir dille reddetti. Ek olarak, aylık 95 milyar dolar seviyesinde olan bilanço küçültme sürecinin, Haziran’dan itibaren aylık 60 milyar dolara düşürüleceği ve finansal sistemde ayda 35 milyar dolar daha fazla likidite bırakılacağı paylaşıldı. Enflasyonda ise, gevşeme açısından daha ikna edici bir görünüm olana kadar faizler yüksek tutulacak. Fed etkisi nötr / pozitif yönde değerlendirilebilir. BIST’te, Salı günü güçlü para girişi ancak zayıf piyasa gördük. Bunun temel nedeni, ay sonu olması ve arbitraj amaçlı işlemler nedeniyle oluşan ek satış baskısıydı. Bu baskının, bugün geride kalması ve momentumun halen pozitif olması nedeniyle BIST’te olumlu seyrin devamını bekliyoruz. Ajandada, bugün ve yarın takip edilecek önemli başlıklar var. ABD’de istihdam verileri, içeride enflasyon ve S&P’nin not değerlendirmesi öne çıkıyor. Türkiye 5 yıl vadeli CDS primleri 302 baz puandan güne başlıyor.

BIST 100 Teknik Analiz
İndikatör Yorum
Momentum (trendin ivmesini gösterir): 100 eşik değerin üzerinde. Pozitif.
MACD (orta vadeli trend göstergesi): ): MACD (26,12) ALIM bölgesinde devam ediyor. Pozitif.
RSI (trendin gücünü gösterir): Aşırı alım bölgesine yöneldi. RSI’da aşırı alım bölgesi, fiyatların şiştiğini değil, trendin güçlü olduğunu gösterir. Pozitif.
Hareketli Ortalamalar: BIST 100 endeksi tüm önemli ortalamalar üzerinde kalmaya devam ediyor. Pozitif.

VIOP 30 Teknik Analiz
Haziran ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 11.721 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 12.000 ve ardından 12.150 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise 11.600 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 11.450 puan seviyesi.

tacirler-yatirim-menkul-degerler-a-s