Tera Yatırım – Günlük Bülten / 07.07.2023

Tera Yatırım – Günlük Bülten / 07.07.2023

YORUM
Haftanın son işlem gününde ABD’den gelecek istihdam verisi takip edilecek, dün açıklanan özel sektör istihdam verisinin beklentinin çok üzerinde gelmesi ile Temmuz ayı faiz artırım ihtimalinin yükselmesi küresel piyasalarda risk iştahını düşürdü. Bugün içeride ise Hazine, nakit dengesi verisini paylaşacak. BIST dün yükselişini sanayi sektörü öncülüğünde korudu, XBANK ise gün içi düşük seviyesinde seansı tamamladı. Diğer taraftan Haziran ayı BIST verilerine göre yabancı yatırımcıların nette en fazla aldığı hisseler THYAO ($185mn), KCHOL ($152mn) ve BIMAS ($89mn); en fazla sattığı hisseler SASA($104mn), GARAN ($38mn) ve CCOLA ($25mn) oldu.

İZLENECEKLER
—Haziran’23 Hazine Nakit Dengesi

ŞİRKET HABERLERİ
THYAO Haziran ayı yolcu istatistiklerini yayınladı. Toplam yolcu sayısı önceki yıla göre %12 artışla 7.7mn olurken, yolcu doluluk oranı ise 0.1pt düşüşle %83.5 olarak gerçekleşti. Yurtiçi yolcu sayısı %26 artışla 3.01mn, yurtdışı yolcu sayısı ise %4.7 artışla 4.7mn oldu.

SASA’nın Adana fabrikasının şantiye bölümünde dün çıkan yangının kontrol altına alındığı ve üretimde herhangi bir sorun olmadığı paylaşıldı (Kaynak: Bloomberght).

SEKTÖR HABERLERİ
—Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karara göre Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin kar paylarında tevkifat oranı %0’a indirildi. Karar yayım tarihinden itibaren geçerli olacak.

—Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre tüketici kredilerinde BSMV %10’dan %15’e yükseltildi, 2023 yılında uygulanan maktu harç tutarı %50 artırıldı. Mal ve hizmetlerde uygulanan Katma Değer Vergisi %18’den %20’ye çıkarıldı.

tera-yatirim-menkul-degerler-a-s