Yatırım Finansman – Yurtdışı Piyasalar Bülteni / 14.02.2023

Yatırım Finansman – Yurtdışı Piyasalar Bülteni / 14.02.2023

ABD endeksleri, son iki ayın en kötü haftalık performansının ardından kayıplarını konsolide etti. Endeksler, seansa temkinli bir başlangıç yaptıktan sonra %1,10 – %1,50 arası yükseliş gözlendi. ABD enflasyon verisi öncesinde vadeli endeksler yön arayışında. 16:30’da açıklanacak olan TÜFE enflasyon verisinin aylık bazda %0,40’a yükselmesi, yıllık bazda ise %6,20 (önceki %6,50) gerilemesi bekleniyor. Bugün ayrıca Coca Cola, Airbnb, Devon Energy, TripAdvisor gibi enerji ve perakende şirketlerinden finansal sonuçlar takip edilecek. OPEC aylık raporunda ise petrol ve enerji piyasalarına ilişkin ipuçları aranacak.

Avrupa tarafında, Avrupa Komisyonu Ekonomik Tahminler 2023 Kış raporunu yayınladı. Buna göre, Avrupa Birliği ekonomisinin 2023’te %0,8, 2024’te %1,6; Euro Bölgesi ekonomisinin de 2023’te %0,9 ve 2024’te %1,5 büyüyeceği öngörüldü. Öte yandan komisyon, AB ekonomisinde yükselen çekirdek enflasyon, devam eden parasal sıkılaştırma ve tüketimdeki zayıflık dahil olmak üzere mevcut sıkıntıların devam ettiğini belirtti. Avrupa endeksleri de günü primli bir şekilde kapatırken açılışla birlikte yataya yakın satışlar gözleniyor. ABD enflasyonunda enerji kaynaklı yükseliş öngörüsüne rağmen ücretlerde düşüş beklentisi ise piyasalardaki negatifliği baskılıyor.

Dünyaca ünlü birçok şirkette pozisyonları ile bilinen BlackRock Investment Institute, Japonya Merkez Bankası’nın aşırı gevşek parasal stratejisinden uzaklaşması sonucunu doğuracak bir politika değişikliğinin küresel getirileri yükseltebileceğini ve risk iştahını azaltabileceğini söyleyerek Japon hisse senetlerini ‘’portföyde ağırlık azalt’’ olarak derecelendirdi. BlackRock, Japonya’da enflasyonun zayıf yen ve yüksek enerji fiyatlarıyla kırk yılın en yüksek seviyelerine ulaştığını bunun da daha yüksek ücretleri beslediğini belirterek, BoJ’un politika değişikliğinin görünenden yakın olduğunun altını çizdi. JPMorgan ise yatırımcılarına hisselerden tahvillere yönelme tavsiyesi verdi.

 

yatirimfinansman