Son Güncelleme:

Ferbis Tarım Ticaret ve Sanayi A. Ş.’ nin Halka Arz Süreci Hakkında

(Hektaş) %100 bağlı ortaklığımız olan Ferbis Tarım Ticaret ve Sanayi A.Ş.‘nin halka arz kapsamı içerisinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul toplantısında esas sözleşme değişikliği onaylanmış olup, yeni esas sözleşme ticaret siciline tescil ettirilmiştir.

(HEKTS) Hektaş Ticaret T.A.Ş. KAP bildirimi
Gönderim Tarihi: 19.02.2024
Kaynak: kap.org.tr

Ferbis Tarım Tic. ve San. A.Ş.

OYAK’ın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektöründe faaliyet gösteren şirketi, bitki koruma pazarının lideri Hektaş Ticaret Türk A.Ş. tarafından 2017 yılında %100 hissesi satın alınan FNC Tarım, marka kimliğinde yapılan dönüşümle ‘verimli kılmak’ ve ‘dünya’ anlamına gelen Fertilize ve Orbis kelimelerinin birleşiminden oluşan Ferbis ismini almıştır. Ferbis, “Verimli Tarımın, Yenilikçi Yüzü” mottosuyla verimlilik odaklı ulaşılabilir bitki koruma çözümlerini üreticilerle buluşturmaktadır.

Marka dönüşümüyle eş zamanlı olarak tesis yatırımları ile üretim kapasitesini arttıran, satış ve dağıtım ağını çok hızlı bir şekilde genişleten Ferbis, devralındığında 3291 ton/yıl olan üretim kapasitesini 2022 yıl sonu itibarıyla 18.500 ton/yıla (yaklaşık 6 kat) çıkarmıştır. 2023 yılının ilk yarıyıl sonuna kadar kapasitenin 39.000 ton/yıla (yaklaşık 12 kat) çıkarılması hedeflenmektedir.

Şirketin, Niğde’nin Bor ilçesinde 24 bin metrekare toplam alan içerisinde yer alan 18 bin 500 metre kare kapalı alana sahip tesisi, zirai ilaç pazarındaki en nitelikli üretim alanlarından biri haline gelmiştir. Kapasitesini her geçen gün son teknolojiler ve depolama sistemleriyle arttırmaya odaklanan Ferbis bölge halkı için de istihdam yaratmaya devam etmektedir.

3 bölge müdürlüğü ile Türkiye’nin tarımsal üretim yapılan her noktasına üreticilerin ihtiyacı olan ürün ve hizmetleri sunan Ferbis, satın alındığı dönemde 10 satış noktası ile hizmet verirken kısa sürede ağını genişleterek (yaklaşık 33 kat) günümüzde 298 perakende, 14 özel kurum, 14 toptan ve 2 distribütör olmak üzere toplam 328 satış noktasına ulaşmıştır.

Ar-Ge çalışmalarıyla ürün portföyünü genişletmeye ve pazarda fark yaratmaya odaklanan Ferbis, başta iklim koşullarının etkisi ile ortaya çıkan pazarın değişken beklentileri ve ihtiyaçlarına etkin şekilde çözümler sunmakta bünyesinde bulunan uzman ziraat mühendisi kadrosu ile sahada üreticilere teknik destek vermektedir.

Bitki koruma ruhsatlı ürün sayısını 30’dan 109’a çıkaran şirketin satışları da 407 tondan, bugün itibarıyla 7200 tona ulaşmıştır. Miktarsal satışta yıllık bileşik büyüme oranı %105,1’e ulaşmıştır. Kısa süre yakalanan bu başarı ile, şirketin pazar payı son 5 yılda %0.05’ten %6’ya yükselmiştir. Ferbis, yurt dışı pazarlar için de ürün portföyünü genişletmekte ve ihracata odaklanmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Gürcistan başta olmak üzere ilk etapta yakın coğrafyalarda ihracat fırsatlarını değerlendirmektedir.

Ferbis, Kalite Yönetim Sistemi, Çevre Yönetim Sistemi ile İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip üretim tesisiyle her zaman verimlilik odaklı ideal çözümler sunmaya devam edecektir. Şirket, bitki korumanın yanında tarımsal üretime katkı sağlayan farklı iş kollarında da fırsatları değerlendirmekte, verimlilik odaklı çözümleri ile, verimli üretim, gıdaya kolay erişim ve sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaktadır.

Şehir : Niğde
Dahil Olduğu Endeksler :
ferbis-tarim-tic-ve-san-a-s