HDMCB

Hdm Çelik Boru San. ve Tic. A.Ş.

Halka Arz Bilgileri

(Taslak)
Halka Arz Tarihi :
Halka Arz Fiyatı/Aralığı : Hazırlanıyor...
Dağıtım Yöntemi : Oransal Dağıtım
Pay : 33,333,334 Lot
Ek Pay : 6,666,666 Lot
Aracı Kurum : Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Bist Kodu : HDMCB
Pazar : Yıldız Pazar
Son Güncelleme:
  Özet Bilgiler
 • Fonun Kullanım Yeri

  - %65-75 Yatırım harcamaları.
  - %25-35 İşletme sermayesi.
  - Taslak İzahname, Sayfa 197,198.

 • Halka Arz Şekli

  - Sermaye Artırımı : 16.666.667 Lot
  - Ortak Satışı : 5.500.000 Lot (Muhiddin Murat Kandemir)
  - Ortak Satışı : 5.500.000 Lot (Veysel Kurt)
  - Ortak Satışı : 5.500.000 Lot (Ezgi Ayhan)
  - Ortak Satışı : 166.667 Lot (Ayşe Banu Başkut)
  - Ek Pay Ortak Satışı : 2.222.222 Lot (Muhiddin Murat Kandemir)
  - Ek Pay Ortak Satışı : 2.222.222 Lot (Veysel Kurt)
  - Ek Pay Ortak Satışı : 2.222.222 Lot (Ezgi Ayhan)
  * Taslak İzahname, Sayfa 1.

 • Tahsisat Grupları

  - *** Lot - Yurtiçi Bireysel Yatırımcı
  - *** Lot - Yurtiçi Kurumsal Yatırımcı
  * Taslak İzahname, Sayfa 187.

 • Dağıtılacak Pay Miktarı (Olası)

  - İlerleyen aşamalarda güncellenecektir.

 • Finansal Tablo
  2022/6 2021 2020
  - Hasılat 826,8 Milyon TL 754,9 Milyon TL 465,8 Milyon TL
  - Brüt Kar 242,8 Milyon TL 197 Milyon TL 101,2 Milyon TL
  * Taslak İzahname, Sayfa 112.

 • Satmama Taahhüdü

  - 6 Ay, İhraççı.
  - 6 Ay, Ortaklar.
  * Taslak İzahname, Sayfa 194,195.

 • Fiyat İstikrarı

  - 30 gün.
  * Taslak İzahname, Sayfa 192.

 • Halka Açıklık

  - %10.
  * Taslak İzahname, Sayfa 175.

 • *** T1-T2 Kullanılamaz.

 • Konsorsiyum - Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 • Konsorsiyum - Akbank T.A.Ş.
 • * İlerleyen aşamalarda tamamlanacaktır.

Hdm Çelik Boru San. ve Tic. A.Ş.

HDM Çelik Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“HDM”) 2002 yılında Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde kurulmuştur. 2009 yılında, LNG terminallerinde, kruvaziyer gemilerinin yanaştığı terminallerde, deniz ve liman yapılarında ve karadaki yapısal iyileştirmelerde kullanılan çelik konstrüksiyon/kazık boruları imalatında uzmanlaşarak ve kendine ait limanı olan Mersin Serbest Bölgesi’nde çelik konstrüksiyon/kazık boruların imalatı için üretim tesisi yatırımı gerçekleştirmiştir.

HDM, çelik konstrüksiyon ve çelik kazık borusu sektörlerine farklı ebatlarda ve özel boylarda üretim yapmaktadır. Ayrıca, güneş enerjisi panellerinin güneş ışınlarını takip eden sistemlerindeki ana taşıyıcılarında kullanılan sekizgen profillerin imalatını da yapmaktadır. HDM, bunlara ilave olarak çelik malzemelerin kaynak ile işlendiği tüm imalat sektörünün tükettiği kaynak telinin üretimine ilişkin yatırımını da tamamlamıştır.

HDM, ihracat ağırlıklı üretim yapan küresel bir şirket olup, ürünlerini 5 kıtada 57 ülkeye ihraç etmektedir. Kurucularının çelik boru imalatı konusunda kişisel ve kurumsal olarak yaklaşık 40 yıl boyunca elde ettikleri tecrübeleri ile niş bir ürün yelpazesinde uzmanlaşan HDM, uluslararası yatırımcılara, müteahhitlere ve mühendislik firmalarına proje bazlı farklı özelliklerde (sac kalınlığı, farklı kalite standartlarında, boru uzunluk ve çaplarında vb.), uluslararası kalite standartlarına (TSE, API, EN, ASTM) uygun olarak üretim yapmaktadır.

HDM, ihracat ağırlıklı üretim yapan küresel bir şirket olup, ürünlerini 5 kıtada 57 ülkeye ihraç etmektedir. Kurucularının çelik boru imalatı konusunda kişisel ve kurumsal olarak yaklaşık 40 yıl boyunca elde ettikleri tecrübeleri ile niş bir ürün yelpazesinde uzmanlaşan HDM, uluslararası yatırımcılara, müteahhitlere ve mühendislik firmalarına proje bazlı farklı özelliklerde (sac kalınlığı, farklı kalite standartlarında, boru uzunluk ve çaplarında vb.), uluslararası kalite standartlarına (TSE, API, EN, ASTM) uygun olarak üretim yapmaktadır.

HDM’nin yurt içinde Gemlik’te kurulu 4.100 m²’si kapalı alan olmak üzere toplam 15.000 m² alana sahip bir üretim tesisi bulunmaktadır. Bu tesis, 2022 yılına kadar çelik boru üretimi gerçekleştirmiştir. Ayrıca 2022 yılı öncesinde bazı dönemlerde, bu tesisteki makina ve ekipmanlar daha çok müşterilerin sahasında yürütülen yerinde üretim gerektiren işler için kullanılmıştır. 2022 yılında tesisin makina ve ekipmanları Mersin’deki üretim tesisinde değerlendirilmiştir. Gelecek dönemlerde bu tesisin daha çok çelik servis merkezi olarak kullanılması amaçlanmaktadır.

HDM, kendi üretim tesisinde yaptığı üretime ek olarak yerinde imalat metodunu da kullanmaktadır. Bu metot ile HDM, mevcut şantiye tesislerinde mobil üretim tesisi konseptiyle hızlı bir şekilde mobilize olup sabit üretim tesisi standardında ve kalitesinde boru imalatını yapabilmekte, müteahhitler nezdinde nakliye ve işçilik maliyetini düşürebilmektedir. Bu metot ile HDM en son 2020 yılında Filyos Limanı projesini gerçekleştirmiştir.

Ayrıca, HDM’nin Birleşik Krallık’ta kurulu Bağlı Ortaklığı ve ABD’de kurulu İştiraki bulunmaktadır. HDM’nin %100 bağlı ortaklığı olan, 29.11.2019 tarihinde Birleşik Krallık’ın Cardiff şehrinde kurulmuş ve çelik boru sektöründe çelik konstrüksiyon/kazık boruları üretimi ve satışı gerçekleştiren Pipe Manufacturing Solutions Ltd. (“PMS”) şirketidir. PMS bünyesinde Cardiff’te kurulu, 5.000 m²’si kapalı alan olmak üzere toplam 10.000 m² alana sahip bir üretim tesisi bulunmaktadır. PMS, UK Steel Association tarafından paylaşılan verilere göre, Birleşik Krallık’ta deniz ve liman yapılarında kullanılmak üzere spiral kaynaklı çelik boru üreten tek şirkettir.

HDM Çelik Boru, Amerika Birleşik Devletleri merkezli çelik boru üreticisi J.D. Fields & Company, Inc. ile %50-50 ortaklık şeklinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Houston şehrinde spiral kaynaklı, boyuna kaynaklı ve diğer teknolojilerle her nevi ve çapta çelik boru, profil imali, izolasyonu ve ticareti ile iştigal eden J.D. Fields HDM Spiralweld Mill, LLC unvanlı şirketi kurmuştur. Şirket 2021 yılının başında kurulmuş olup, Ekim 2022 itibarıyla üretime başlamıştır. Şirket’in 12.500 m²’si kapalı alan olmak üzere toplam 28.500 m² alana sahip bir üretim tesisi bulunmaktadır.

Şehir : İstanbul Kuruluş Tarihi : 29.11.2011
Dahil Olduğu Endeksler :
hdm-celik-boru-san-ve-tic-a-s