Galata Menkul – Model Portföy ve Hisse Önerileri / 04.07.2023

Galata Menkul – Model Portföy ve Hisse Önerileri / 04.07.2023

- Özet -

galata-menkul-model-portfoy-ve-hisse-onerileri-04-07-2023

Model Portföy Revize;
1 Şubat tarihinde 177,60 TL hedef fiyatla model portföyümüze dahil ettiğimiz ve 4 Mayıs tarihinde yazmış olduğumuz 2023/1.Çeyrek Finansal Değerlendirme Raporu kapsamında hedef fiyatımızı 197,00 TL’ye yükselttiğimiz Türk Hava Yolları(THYAO)’nın dün(3 Temmuz) itibariyle hedef fiyatımızı geçtiği görülmekte. Bu kapsamda, şirket için yapmış olduğumuz yeni değerlendirme kapsamında; tavsiyemizi ‘’AL’’dan ‘’TUT’’a çevirerek, hedef fiyatımızı 237,50 TL’ye revize ediyoruz.

Revizelerimiz için gerekçeler;
Türk Hava Yolları’nın yurt dışı güçlü destinasyon ağının, bazı ekonomilerde ortaya çıkan durgunluk beklentilerine karşın; kur desteği ile ciro üzerindeki pozitif etkisini devam ettireceğini düşünmekteyiz.

Yurt içi tarafta da, son günlerde havaalanlarından gelen rekor uçuş istatistikleri baz alındığında; turizm sezonuna yönelik güçlü beklentilerin şirketin cirosunda beklenen artışı destekleyeceği görülmekte.

Şirketin 2.Çeyrekteki ilk iki ayda oluşan trafik sonuçları incelendiğinde, toplam yolcu sayısının; Nisan ayında, önceki yılın aynı ayına(2022’Nisan) göre %31 oranında ve Mayıs ayında, önceki yılın aynı ayına(2022’Mayıs) göre %16,1 oranında artmıştır.

Nisan ve Mayıs aylarında; Dıştan dışa transfer yolcu sayısı, yolcu doluluk oranı ve yolcu kapasitesi(AKK) segmentlerinde de artışlar görülmekte. Şirketin, sıkıntı yaşadığı tek segmenti ise; kargo olarak karşımıza çıkmakta.

Öte yandan, şirketin yüksek döviz açık miktarının; net kâr üzerinde ciddi bir baskıya neden olması beklenmekte.

galatamenkuldegerler