Galata Menkul – Model Portföy ve Hisse Önerileri / 22.03.2023

Galata Menkul – Model Portföy ve Hisse Önerileri / 22.03.2023

- Özet -

galata-menkul-model-portfoy-ve-hisse-onerileri-22-03-2023

Model Portföy değişiklikleri:

– 2 Şubat tarihinde 43,00 TL hedef fiyatla model portföyümüze dahil ettiğimiz ve 17 Şubat’ta hedef fiyatımızı 52,82’ye yükselttiğimiz Ereğli Demir Çelik (EREGL)’i, kısa vadede göstermiş olduğu güçlü performans ile hedef fiyatımıza ulaşması nedeniyle dün itibariyle %45’lik getiriyle model portföyümüzden çıkartıyoruz.

– Ereğli Demir Çelik(EREGL)’in yerine ise; aşağıda gerekçelerine değindiğimiz üzere 191,40 TL fiyat hedefi ve AL tavsiyesi ile Bim Birleşik Mağazalar(BIMAS)’ı dahil ediyoruz.

BIMAS’ın dahil edilmesi için gerekçeler;
6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen büyük deprem felaketi sonrasında; 250 kadar mağazasının tamamen devre dışı kalması beklenen BIMAS’ın, ücret artışların etkisiyle de ilk çeyrekte kârlılık marjlarının olumsuz yönde etkilenmesi beklenmekte. Buna karşın; FİLE mağazaları ile birlikte 10 Binin üzerindeki yurt içi mağazasının bulunması ve geniş ürün yelpazesi, şirketin finansal kayıplarının senenin kalanında telafi edilebileceğini öngörmemize olanak sağlamakta.

Türkiye perakendecilik sektörünün lideri konumundaki şirketin, ayrıca Fas ve Mısır pazarlarında büyüyen bir yapıya sahip olması da; 2023/Q1’deki depremin negatif etkilerine karşın, pozitif bakış açımızın devam etmesi için önemli unsurlardan birisi.

Piyasa beklentisine göre; 2022 yılında %110 civarında ciro büyümesi gerçekleştirmesi beklenen şirketin, %140 civarında da net kâr büyümesi yakalaması beklenmekte. Bu yönüyle de şirket için görüşümüz pozitif.

galatamenkuldegerler