İntegral Yatırım – Model Portföy / 08.01.2024

İntegral Yatırım – Model Portföy / 08.01.2024

- Özet -

integral-yatirim-model-portfoy-08-01-2024

MODEL PORTFÖY GÜNCELLEMESİ
2023 yılını oldukça volatil geçirdiğimizi söylemek mümkün. Endeks yılın ilk yarısını aşağı yönlü satıcılı bir seyirle geçirirken seçim sonrasında güçlü bir ralli yaptı. Eylül ayında daha yatay bir endekse dönüşen BİST 100 endeksi Eylül sonrasında yine satıcılı bir seyir izledi. BİST 100 endeksi 2023 yılını %37 yükselişle kapatırken, Model Portföyümüz yılın başından bu yana %104’lük getiri sağladı. Böylece Model Portföyümüzün rölatif getirisi %49 oldu. Model Portföyümüzün getirisinin yılın başından bu yana olduğunu hatırlatmakta fayda var. 2024 yılı Model Portföyümüzü 8 Ocak açılış fiyatından yedi hisse ile başlatıyoruz.

Migros – Model portföyde en az bir perakende sektöründen şirket olması gerektiğini düşünmekteyiz. 2023 yıl boyunca BIMAS’ı taşıdık ve portföyümüze getirisi %137 oldu. 2024 yılı portföyümüz için MGROS’u tercih ediyoruz. Yüksek enflasyon ortamında şirketin fiyat esnekliğine sahip olması ve yine yüksek faiz ortamında pozitif nakit akışına sahip olması şirketi avantajlı kılıyor. Online ve fiziki tarafta artış gösteren müşteri trafiği, mağaza sayısındaki büyüme şirketin gelirlerini desteklemeye devam ediyor. Şirketin kendi markaları ile sektörde rekabetçi konumda olmasını beğeniyoruz.

Turkcell – 2024 yılında Telekomünikasyon sektörünün güçlü kalması beklentimiz bulunuyor. 2023 yılında güçlü artış sağlayan ARPU gelirleriyle birlikte radarımıza giren Turkcell’de enflasyonist ortamın beraberinde gelen fiyat artışlarına ek olarak müşteri sayısındaki artış da şirket özelinde hikaye yaratıyor. Fiyat düzeltmeleri, başarılı ARPU artışı, genişlemeye devam eden faturalı abone bazı büyümede etkili oldu. Dijital servis ve techfin işi gelir büyümesini destekledi. Lifecell satışının yaratacağı nakit akışı gibi Superonline vb. iştiraklerin halka arz edilebilecek potansiyele sahip olması şirket için ciddi bir nakit pozisyon yaratabilir.

Coca Cola – 2023 yılında CCOLA’yı Model Portföyümüze dahil etmiştik. CCOLA 137 günde %41 getiri getirmişti. 2024 yılı portföyümüzde de CCOLA’ya yer vermeye devam edeceğiz. Yurtiçinde ve yurtdışında enflasyonist ortamın devamıyla birlikte artan satışlar şirketi cazip hale getiriyor. Nominal büyümenin yanı sıra birim satış hacimlerindeki büyüme de kayda değer ölçüde hissediliyor. 3Ç23 döneminde Coca Cola’nın satış hacmi yıllık bazda %3,1 seviyesinde artarak 482 Milyon Ünite Kasaya ulaştı. Türkiye ve Orta Doğu sırasıyla yıllık %12,1 ve %16,2 hacim artışı ile büyümenin lokomotifi oldu.

Alarko Holding – 2023 yılında olduğu gibi 2024 yılında da ALARK taşımaya devam edeceğiz. ALARK’taki hikayenin potansiyel oluşturmaya devam ettiği görüşündeyiz. Önümüzdeki dönemde AUF’nın kaldırılması ve elektrik tarafında gelebilecek zam şirkete pozitif katkı sağlayacaktır. Yine kredi faizlerinin arttığı dönemde şirketin net nakit konumu oldukça değerli. Oluşan bu nakit ile Alarko, tarım sektöründeki şirket satın almalarına devam etmekte. Holdingin uzun dönemde yatırım vizyonunu ve düşük çarpanlarda bulunmasını değerli buluyoruz. Yükselen faiz ortamı ALARK için daha önce hesapladığımız hedef fiyatın törpülenmesinde etkili oldu.

Aselsan – Aselsan’ın nakit pozisyondaki güçlenmeyle birlikte bakiye siparişlerinin son yılların üzerinde gerçekleşmesi, şirketin finansallarını destekliyor. Şirket’in en güçlü çeyreği son çeyrek olup bu dönemde tahsilat hızı yüksektir. Özellikle teknolojide yaşanan ivmelenme ve savunma sanayi cephesinde devam eden yatırımlarla birlikte bakiye siparişlerdeki güçlü görünümün devam edebileceğini öngörmekteyiz.

Astor Enerji – Sektörü itibariyle olumlu ayrışmasını beklediğimiz Astor’un çeşitli alanlarda devam eden yeni yatırımlarının da katkısıyla güçlü satış performansının devam etmesini bekliyoruz. Şirket’in pazar payını çeşitlendirerek yurtdışı pazar payını %40 seviyesine çıkarmayı planlamasını finansal performansı açısından pozitif olarak değerlendiriyoruz.

Türk Hava Yolları – 2023 yılının tamamında TAVHL taşıdık. TAV’ın potansiyel oluşturmaya devam ettiği düşüncemize karşılık 2024 Model Portföyümüze THYAO’yu ekliyoruz. Filo genişleme stratejisi, artan destinasyon sayısı, yurt dışı trafiğindeki artış eğilimi ile birlikte 2024 yılında, hem yurtiçinde hem de yurtdışında kendi sektöründeki oyunculardan pozitif ayrışmasını bekliyoruz. Güçlü turizm sezonu beklentimiz ile birlikte yeni verilen uçak siparişleri ve yeni kurulan Ajet’in olası halka arzının yarattığı hikaye, Türk Hava Yollarına katalizör etki yaratabileceğini düşünmekteyiz.

integral-yatirim-menkul-degerler-a-s