Burgan Yatırım – Gür-Sel Turizm (GRSEL) Analist Toplantısı Notları / 24.03.2023

Burgan Yatırım – Gür-Sel Turizm (GRSEL) Analist Toplantısı Notları / 24.03.2023

- Özet -

2023 Yılına Hedef Avrupa Pazarı
Şirket Almanya’da yerleşik AGT Bus-& Eventlogistik ile Hamburg şehrinde otobüs ile taşımacılık hizmeti için yeni bir iş niyet mektubu imzaladı. Sözleşme 2023 yılının ikinci çeyreğinden itibaren 25 adet otobüsle 2 yıl süreli hizmet verilmesi şeklinde olup, sözleşme büyüklüğü toplam 12 mn EUR’dur. Şirket pandemi sonrasında Avrupa’da taşımacılık alanında arz açığı başladığını ifade ederek buradaki fırsatları değerlendirmeyi düşünüyor.

Güçlü Referans Sözleşmeler
Şirket’in ana faaliyeti ülke genelindeki kamu ve özel sektör personel taşıma ihalelerine katılarak, kazanılması halinde minibüs, midibüs, otobüs grubu özmal araçların temin edilmesi ya da söz konusu araç gruplarına uygun ticari araç sahiplerinin alt taşeron olarak sözleşme kapsamında temin edilmesi ve personel taşıma işlerinin organize edilmesidir.

Şirket Türkiye’de LCW, Mercedes Benz, Netflix, FOX, P&G, Arçelik, Tüpraş, Stabucks ve Acun medya gibi kuruluşların personel taşımacılığını yapmaktadır. Müşteri bazında isteklere göre esnek sözleşmeler yapılmaktadır. Öğrenci taşımacılığında ise Koç üniversitesi, Sabancı üniversitesi, Enka okulları ve Robert koleji gibi referansları bulunmaktadır. Şirket toplamda 500 kontrat yönettiğini ifade etti. Şirketin okul taşımacılığında 12.000 veli ile (kapıdan-kapıya) sözleşmesi bulunmaktadır. Şirketin toplamda 40.000 öğrenci kapasitesi ve 200.000 personel taşıma kapasitesi bulunmaktadır.

Tedarikçi Modeli ve Artan Özmal Araç
Şirketin toplamda özmal ve tedarikçi araç dahil olmak üzere 7.965 araç filosu bulunmaktadır. 2021 yılında ise filo 7.462 araçtan oluşmaktaydı. Şirket 2021 yılında 650 olan özmal araç sayısını 2022 yılında satın alımlarla 784’e yükseltti. Şirket özmal/tedarikçi araç yasal sınırının 19 da 1 olduğunu ifade etti. Araç satın almalarının ardından Gürsel Turizm’de bu oran yaklaşık 9 katı olmaktadır.

Değerlenen Taşıt, Plaka ve Gayrimenkul Portföyü
Şirketin yatırım amaçlı gayrimenkullerinde Gebze, Kırklareli ve Kocaeli’nde 177 mn TL değerinde arsaları bulunmaktadır. Maddi duran varlık olarak sınıflanan 1.262 mn TL taşıt, 86 mn TL bina bulunmaktadır. Şirketin maddi olmayan duran varlık olarak sınıflandığı 401 mn TL değerinde taşıt hak ve plakaları bulunmaktadır. Şirketin sahip olduğu 545 adet ticari plaka (399 İstanbul, 65 Eskişehir, 45 Kocaeli ve 37 Diğer) bulunmaktadır. Şirketin plakalar ile ilgili yaptığı bilgilendirme ; ’’Belediyeler, her şehirde gerek şehrin dinamiklerine ve ihtiyaçlarına, gerekse esnaf odaları, sektör dernekleriyle yaptıkları değerlendirmeler neticesinde o ilde çalışması öngörülen araç sayısını belirlemekte, bu araçlara taksi plakası örneğindeki gibi sabit ve tahditli plaka vermektedir. Her ilin arz/talep dengesine, belirlenmiş olan plakaların kısıtlanmasındaki esneklik politikalarına göre bu plakaların değişken değerleri oluşmaktadır.’’ Şirket toplantıda İstanbul özelinde toplam 55 bin adet plaka bulunduğunu fakat faal olarak 45 bin plaka olduğunu belirtti. Şirket ileri dönemde plaka fiyatlarında yukarı yönde seyrin devam etmesini beklemektedir.

2023 Beklentileri ve Hedefleri
* Şirket 2023 yılında 3.200 mn TL konsolide ciro (Almanya hariç) ve
450 mn TL FAVÖK beklemektedir. Beklentiler yıllık bazda %87 ciro ve
%54 FAVÖK artışına işaret ediyor. FAVÖK marjının ise %14,1 olarak
gerçeklemesine işaret ediyor.

* Şirketin 2023 yılında Avrupa pazarında büyüme hedeflemektedir.

* Ürdün’de 3.faz ve İrdib ve Zerka illerinde metrobüs ihaleleri Şirket bu yıl temettü dağılarak bu politikayı sürdürmeyi ve temettü endeksinde yer almayı planlamaktadır. (Şirket 2022 yılında brüt 0,098 TL temettü dağıttı)

* Şirket katılım endeksi (faaliyet kolu düzenlenecek) ve sürdürülebilir endeksine dahil olmayı planlıyor.

* Şirket Tuzla ve Kocaeli arsalarındaki planlamalarını bir sonraki yılda yapmayı planlamaktadır.

gur-sel-turizm-tasimacilik-ve-servis-tic-a-s