Gedik Yatırım – Kocaer Çelik (KCAER) Şirket Raporu / 22.09.2023

Gedik Yatırım – Kocaer Çelik (KCAER) Şirket Raporu / 22.09.2023

- Özet -

Öneri : ENDEKSİN ÜZERİNDE GETİRİ
Fiyat (TL/hisse) : 25,88
Hedef Fiyat (TL/hisse) : 36,71
Potansiyel Getiri : 42%

Ana faaliyet alanı ve enerji sektöründe güçlü büyüme potansiyeli

Kocaer Çelik’i %42 getiri potansiyeliyle; 36,71 TL hisse başı adil değer ile kapsamımıza alıyoruz. Kocaer Çelik, 800bin ton/yıl kapasitesi ile Türkiye Ege Bölgesi’nin en büyük çelik profil ihracatçısı konumundadır. Şirket ağırlıklı olarak enerji iletimi, güneş enerjisi altyapı, yapısal çelik, ulaşım, madencilik, tünelcilik ve savunma gibi katma değerli ürün üreten sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere hizmet vermektedir. 85bin m² kapalı alan olmak üzere, 280bin m²’lik üretim alanı ile Kocaer Çelik, ilave 120bin ton kapasiteli Çelik Servis Merkezi ve tam entegre 100bin ton kapasiteli galvaniz fabrikası ile çeşitli şekil, ebat ve niteliklerde özelleştirilmiş çelik profiller üretmektedir.

Katma değerli profil üretimi, güneş paneli çelik profil üretimi artışıyla 2021 yılında hızlandı. Şirket güneş paneli çelik profilleri, madencilik ve tünel çelik profilleri ve enerji nakil hattı profilleri gibi çeşitli katma değerli ürün gruplarına sahiptir. Bu ürünler diğer ürünlere kıyasla yüksek kârlılıkları, daha karmaşık mühendislik ve özel uzmanlık önkoşulları nedeniyle öne çıkmaktadır. Kocaer Çelik, ürün portföyü stratejisi doğrultusunda, 2021 yılında %33 olan katma değerli ürünlerin payını 2022 yılında %42’ye çıkarmayı başarmış ve bu dönemde ton başına FAVÖK yaklaşık ~50 dolar bandında artış göstermiştir.

Güçlü sipariş görünümü dikkate alındığında, 2024 yılı için ton başına FAVÖK beklentimiz, güçlü katma değerli ürün talebi beklentimize bağlı olarak, yıllık %9,8 büyüme ile 164 dolar’dır. Bu beklentimizi, iki fabrikanın 2024 yılında tamamlanacak olan modernizasyonunun vereceği katkıya ve katma değerli ürünlere olan talebin yüksek olduğu pazarlardaki genişleme stratejisine dayandırıyoruz. (Daha fazla bilgi için sf.2’ye bakınız.)

Kocaer Enerji’nin firmanın defansif yapısını geliştirmesini bekliyoruz. Yeni jeotermal enerji santralinde üretilecek kapasitesinin firmanın enerji tüketimini tamamen karşılaması beklenirken, önemli bir kısmının ise satılması planlanıyor. Yeni jeotermal enerji santralinin 2024 ve 2025 yıllarında 50mn dolar yatırım ihtiyacı yaratması beklenmekle birlikte, tesisin 2026 yılında faaliyete geçmesi öngörülüyor. Kocaer Enerji’nin, 24MW jeotermal enerji kapasitesi ile, firmanın cirosuna yıllık ~10mn dolar katkıda bulunacağını varsayıyoruz.

kcaer-kocaer-celik-san-ve-tic-a-s