Halk Yatırım – Doğanlar Mobilya (DGNMO) 2Ç23 Bilanço Değerlendirmesi

Halk Yatırım – Doğanlar Mobilya (DGNMO) 2Ç23 Bilanço Değerlendirmesi

- Özet -

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 11,23 TL
Hedef Fiyat: 15,10 TL
Getiri Potansiyeli: %34

2Ç23 Finansal Sonuçlar – Pozitif

Beklentimizin üzerinde net kar. Doğanlar Mobilya yılın ikinci çeyreğinde, beklentimiz olan 93 mn TL’nin %34 üzerinde 124,9 mn TL net kar açıkladı (1Ç23’de 30 mn TL net kar kaydedilmişti). Beklentimizin üzerinde gelen net kar, operasyonel olmayan gelirlerdeki artıştan kaynaklandı. Şirket 2Ç23’te yıllık bazda %182 artışla ağırlıklı kur farkı geliri olmak üzere, 102,7 mn TL net diğer faaliyetlerden gelir kaydetti. İkinci çeyrek finansal tahminlerine yönelik piyasa beklentisi bulunmayan hissenin, açıklanan finansal sonuçlarında; net kar tarafında yıllık bazda görülen güçlü artış ve etkin operasyonel gider yönetiminin desteğinde açıkladığı güçlü marjlar sonucunda ikinci çeyrek finansal sonuçlarının hisse performansına yansımasını ‘pozitif’ olarak değerlendiriyoruz.

Pazar payı kazanımları ciro büyümesini destekledi. Yılın ilk çeyreğinde yaşanan deprem felaketi nedeniyle durgunluk yaşanan mobilya sektörü, yılın ikinci çeyreğinde toparlanma kaydetti. Talepte yaşanan toparlanma, fiyat artışları ve pazar payı kazanımları ile satış büyümesini destekledi. Net satış gelirleri beklentimiz olan 1,65 mlr TL’nin hafif altında yıllık bazda %77 artışla 1,5 mlr TL seviyesinde gerçekleşti.

Çeyreksel bazda etkin operasyonel gider yönetimi. Doğanlar Mobilya 2Ç23’te, beklentimiz olan 223 mn TL ile uyumlu yıllık bazda %64 artışla 219 mn TL FAVÖK açıkladı. 2Ç23’te %14,6 FAVÖK marjı kaydedilirken, maliyet ve operasyonel gider yönetimi başarısı ile çeyreksel bazda 3,7 puan iyileşmeye kaydedildi.

Net borç çeyreksel bazda %22 arttı. Bilanço tarafında ise, şirketin net borç pozisyonu Haziran sonu itibariyle 1.460 mn TL’ye yükseldi. Mart sonu itibariyle net borç 1.194 m TL seviyesinde bulunuyordu. Doğanlar Mobilya yılın ikinci çeyreğinde yurt içinde 18 mağaza açılışı gerçekleştirerek 587 mağaza sayısına ulaştı (Yurt içi perakende: 101, Yurt içi franchise: 486). 2022 sonunda şirketin yurt içinde toplam mağaza sayısı 561 seviyesinde bulunuyordu (Yurt içi perakende: 110, Yurt içi franchise: 451). Şirketin bu dönemde yurt dışı operasyonları tarafında ise 94 satış noktası bulunuyor (2022 sounda 96). Yurt dışı tarafında toplam 94 satış noktasının 4’ü perakende, 90’ı franchise olarak hizmet veriyor. Böylece Haziran sonunda toplam mağaza sayısı açılan yeni mağazalar ile bilirkte toplam 681 mağaza sayısına ulaştı.

Doğanlar Mobilya hissesi için 11,70 TL seviyesinde bulunan 12 aylık hedef fiyatımızı 15,10 TL’ye revize ediyor, “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Yurt içi talepte depremin yarattığı olumsuz etkilerin hafiflemesiyle Nisan ayında başlayan canlılığın üçüncü çeyrekte de devamını bekliyoruz. Olası fiyat geçişlerine karşı öne çekilen talep etkisinin sınırlıda olsa devam edeceğini öngörüyoruz. Mağaza ve bayi ağını genişletmesi, ihracat hacimlerinin artarak devam etmesi ve çeşitlendirilmiş ürün segmenti ile tüm tüketici gruplarına hitap etmesini beğenimizi destekleyen unsurlar arasında görüyoruz. Makro tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü güncellemelerin beraberinde modelimizi güncelliyoruz. Bu doğrultuda Doğanlar Mobilya hissesi için 11,70 TL seviyesinde bulunan 12 aylık hedef fiyatımızı 15,10 TL’ye reviz ediyor, “AL” tavsiyemizi koruyoruz.

doganlar-mobilya-grubu-imalat-san-ve-tic-a-s