Icbc Yatırım – Coca-Cola İçecek (CCOLA) 3Ç23 Bilanço Değerlendirmesi

Icbc Yatırım – Coca-Cola İçecek (CCOLA) 3Ç23 Bilanço Değerlendirmesi

- Özet -

Öneri: AL
Hedef fiyat(TRL) 580,00

Net kar tahminlerin üstünde – Coca-Cola İçecek 2023’ün üçüncü çeyreğinde 4,33 milyar TL net kar açıkladı. Konsensüs 3,51 milyar TL kar beklerken şirket bir önceki yılın aynı döneminde 1,82 milyar TL kar elde etmişti. Satışlar tahminlere paralel büyüdü. FAVÖK marjı beklentilerden daha fazla iyileşti.

Güçlü satış büyümesi sürdü – Türkiye’de içecek satışları %12 artarken ortalama satış fiyatları bir önceki yıla göre %90 yükseldi. Sıcak hava koşulları ve gelişen turizm satışlara olumlu yansıdı. Yurt dışı operasyonlarda satış hacmi %3 daraldı. Özellikle Pakistan’daki ekonomik koşullar satışlara olumsuz yansıdı. Orta Asya ve Orta Doğu bölgeleri ise büyümeye devam etti. Yurt dışı operasyonlarda ortalama satış fiyatı kurdan bağımsız %19 yükseldi.

Karlılık iyileşti – Şirketin brüt kar marjı güçlü fiyatlama, Türkiye’de ambalaj ve yurt dışı operasyonlarda düşük şeker fiyatları sayesinde bir önceki yıla göre 380 baz puan yükselerek %37,6 seviyesine ulaştı. Özellikle Türkiye ve Pakistan kaynaklı pazarlama giderlerindeki yükseliş faaliyet giderlerine 70 baz puanlık bir etkide bulundu. Bunların sonucunda 3. çeyrek FAVÖK marjı bir önceki yıla göre 270 baz puan iyileşerek %24,1’e yükseldi (beklenti: %22,6). Bu FAVÖK marjı Coca-Cola İçecek için tüm zamanların en yüksek ikinci marj seviyesidir.

Borçluluk azalmaya devam etti – Şirketin net borcu bir önceki çeyreğe göre 3,0 milyar TL azalarak 10,4 milyar TL’ye indi. Net borcun FAVÖK’e oranı ise 0,6’ya indi (iyileşti).

Değerleme – Hisse son bir yılda %121 yükseldi ve BIST-100 endeksine görece %16 daha iyi bir performans gösterdi. 2024 tahminlerimize göre 8,3 F/K ve 3,9 FD/FAVÖK gibi cazip olduğıunu düşündüğümüz çarpanlardan işlem gören Coca-Cola İçecek için hedef değerimizi 580 TL’ye yükseltiyoruz (önceki: 550 TL). Hisse için AL önerimizi koruyoruz.

CCOLA