ICBC Yatırım – Doğuş Otomotiv (DOAS) 4Ç22 Bilanço Değerlendirmesi

ICBC Yatırım – Doğuş Otomotiv (DOAS) 4Ç22 Bilanço Değerlendirmesi

- Özet -

Net kar ikiye katladı – Doğuş Otomotiv 2022’nin son çeyreğinde 2,36 milyar TL net kar açıkladı. Konsensüs 2,56 milyar TL kar beklerken şirket bir önceki yılın aynı döneminde 1,08 milyar TL kar elde etmişti. Ciro beklentilere benzer büyürken FAVÖK marjı tahminlerin oldukça altında kaldı.

Satışlar büyüdü – Binek oto satışları bir önceki yıla göre %31 artarken ortalama satış fiyatları TL bazında %116 yükseldi. Ticari araç satışları %89 büyürken ortalama satış fiyatları bir önceki yıla göre %70 yükseldi. Mikroçip krizinin devam etmesi sebebiyle görece düşük olan arza rağmen güçlü talep fiyatlara olumlu yansıdı. Buna göre şirketin cirosu geçen bir önceki yılın 2,7 katına yükseldi.

Karlılık iyileşti – Şirketin brüt kar marjı güçlü hacim ve yüksek satış fiyatları ile bir önceki yıla göre 560 baz puan artarak %23,3 seviyesine yükseldi. Binek oto satışlarında karlılık 6 yüzdelik puan artışla %21,3’e, ticari araç satışlarında 9 yüzdelik puan artışla %26,3’e yükseldi. Binek oto satışlarında gelir-gider makası euro bazında iki katına yükseldi. Bununla birlikte toplam faaliyet giderlerinin satışlara oranı bir önceki yıla göre 60 baz puan arttı. Satılan araç başına personel giderleri bir önceki yıla göre %133 arttı ancak bu artış ciro büyümesinin altında kaldı. Böylece FAVÖK marjı bir önceki yıla göre 480 baz puan arttı, ancak beklentilerin 530 baz puan altında kaldı. FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre 690 baz puan zayıfladı.

Bilanço güçlü seviyesini korudu – Doğuş Otomotiv’in 2022’nin üçüncü çeyreğinde 906 milyon TL düzeyinde olan net nakit pozisyonu, yapılan temettü ödemesiyle dördüncü çeyrek sonunda 772 milyon TL’ye indi.

Kay payı ödemesi – Şirket hisse başına 8,18 TL net kar payı ödemeyi planlıyor. Ödeme tarihi henüz açıklanmadı.

Değerleme – Hisse son bir yılda %309 yükseldi ve BIST-100 endeksine görece %49 daha iyi bir performans gösterdi. Doğuş Otomotiv için 190 TL hedef değerimiz bulunuyor. Kısıtlı yukarı yön potansiyeli olan hisse için görüşümüz NÖTR.

icbcyatirim