Şeker Yatırım – Menkul Kıymet Yabancı Payı / 28.09.2023

Şeker Yatırım – Menkul Kıymet Yabancı Payı / 28.09.2023

- Özet -

YABANCI MENKUL KIYMET STOKU

TCMB verilerine göre 15-22 Eylül haftasında yurtdışı yerleşikler (yabancılar) fiyat ve kur etkisinden arındırılmış olarak hisse senedinde 74 milyon dolarlık alış yaptı. BIST’te seçim sonrası 1,93 milyar dolarlık yabancı girişi sonrası son 6 hafta yabancılar net 391 milyon dolarlık satış yaptı. Ağustos ayı başından beri yabancı alımlarının durduğunu ve sınırlı da olsa genel olarak çıkış gerçekleştirdiği görülüyor. Yabancı alımlarının momentum kaybetmesi ve çıkış yaşanması kısa vadede endekste düzeltme sürecinin devam edebilir.

DİBS tarafında haftalık kesin alım-satım işlemlerine göre (repo hariç) yabancılar Tahvil’de haftalık 92 milyon dolarlık net alış yaptı. Tahvil faizlerindeki yükseliş ve rasyonel politikalara olan inancın güçlenmesi durumunda tahvil tarafına sınırlı da olsa yabancı girişlerinin devam etmesi beklenir. DİBS yabancı payı hesaplamalarımıza göre (kesin alım/satım ve repo hariç) %0,81 seviyeleri ile tarihi düşük seviyelere yakın seyrediyor. BIST’te yılbaşından beri toplamda 63 milyon dolarlık yabancı çıkışı yaşanırken, DİBS’te 494 milyon dolarlık giriş yaşandı. Toplamda 2023 yılında Hisse ve DİBS’e 431 milyon dolar giriş gerçekleşti. Yabancıların toplam Hisse senedi stoku piyasa değeri 22 Eylül itibarıyla 31,64 milyar dolar olurken, DİBS (repo hariç tahvil) stoku 1,15 milyar dolar oldu.

seker-yatirim-menkul-kiymet-yabanci-payi-28-09-2023-a

YABANCI PAYI/TAKAS ADETİ ve BIST 100 KARŞILAŞTIRMALI GRAFİK

seker-yatirim-menkul-kiymet-yabanci-payi-28-09-2023-b

BIST yabancı payı Haziran ayı başında %27,43 ile verinin yayınlandığı tarihten beri en düşük seviyesine gerilerken, bu hafta %35,31 (T-3 takasını gösteriyor) seviyesine yükseldi. Ancak yabancı payındaki yükseliş yabancı girişinden değil teknik hesaplama yönteminden kaynaklanıyor. Yabancı payı halka açık piyasa değeri üzerinden hesaplandığı için yabancı sahipliğindeki QBNFB (yaklaşık %25 halka açıklık oranı, fiili dolaşım ise %0,12) hisselerinin piyasa değerinde yaşanan sert yükselişten kaynaklanıyor. Ayrıca piyasa değeri ve yabancı payı yüksek olan hisselerin piyasa değerinde meydana gelen düşüş ya da yükselişler de yabancı giriş/çıkışından bağımsız olarak yabancı payı hesaplamasını etkiliyor. Hesaplama yöntemi nedeniyle yabancı giriş-çıkışı için sağlıklı analiz yapabilmek için TCMB tarafından yayınlanan haftalık menkul kıymet istatistikleri ile BIST’in yayınladığı aylık net yabancı giriş-çıkış verilerinin takip edilmesi gerekiyor. Ayrıca üstteki grafikte siyah çizgi (Mavi: Yabancı payı; Kırmızı: BIST-100) ile gösterilen yapancı hisse adeti de takip edilebilir. Yabancı sahipliğindeki hisse adetinin seçim sonrası bedelsiz sermaye artırımlarının etkisiyle güçlü yükseliş gerçekleştirdiği görülüyor.

seker-yatirim-menkul-degerler-a-s