Global Menkul – Piyasa Özeti / 09.02.2023

Global Menkul – Piyasa Özeti / 09.02.2023

Avrupa Liderler Zirvesi Başlıyor…

BIST100 endeksi dün negatif yönlü bir açılış sonrasında Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin 2.kez çalışmasıyla pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğu açıklandı. Gün içerisinde, Borsa İstanbul A.Ş Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, “Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki Pay ve Pay Endeksi Türev Pazarlarının 8 Şubat 2023 tarihinde saat 11:00 itibarıyla 5 iş günü süreyle (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına ve kapatılan pazarlarda sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacmi de dikkate alınarak 8 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin BİAŞ Yönetmeliğinin “Emirlerin ve İşlemlerin Borsa Tarafından İptali” başlıklı 33 üncü maddesinin 1-c bendi uyarınca iptal edilmesine karar verilmiştir.” denildi.

Öte yandan, Viop’ta Pay ve Pay Endeksi haricindeki tüm piyasalar açık kalacaktır. (Kıymetli Madenler ve Döviz Sözleşmeleri)

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, yaptığı değerlendirmede, Fed’in enflasyonu düşürmesinin “uzun bir mücadele” olabileceğini, faiz oranlarının beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğini belirtti. Özellikle, Waller ve gün içerisinde bazı FOMC üyelerinin açıklamaları küresel piyasalar piyasalarda risk iştahında azalışlara neden olurken, ABD endeksleri üzerinde baskıyı bir miktar artırdı.

Bu sabah Asya seansında işlem gören endeks ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinin birçoğunda toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Bugün yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Küresel piyasalarda ise Almanya’da öncü tüketici fiyat endeksi ve ABD’de işsizlik maaşı başvuru sayısı takip edilecek. Gün içerisinde, AB Liderler Zirvesi başlıyor. İki gün sürecek olan zirveden gelebilecek açıklamalar takibimizde olacak.

global-menkul-degerler-a-s